Jesteś na stronie: Sztuka Ludowa Podlasia – Sala I
Główna treść strony

Dwór z Bobry Wielkiej

Historia majątku Bobra Wielka ma niemal pięćset lat i sięga czasów, gdy rządzili nim litewscy bojarzy o nazwisku Syruć. Budowniczym modrzewiowego dworu, który możemy podziwiać dzisiaj, był Michał Butowt Andrzejkowicz, gubernator grodzieński i wołyński. Bobra Wielka kilkakrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie, w 1908 roku, znaleźć się w posiadaniu rodziny Tomaszewskich. Pod rządami Tadeusza Tomaszewskiego, zarządzającego majątkiem od 1920 r., majątek rozkwitał na płaszczyźnie ekonomicznej i kulturalnej, stając się ważnym ośrodkiem spotkań ówczesnych elit. Po II wojnie światowej dwór stał się własnością PGR-u, a w 1984 roku trafił do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Obecnie w jego wnętrzach można oglądać: Wystawę wnętrz dworskich i  Sztukę Ludową Podlasia. Dwór został zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

 

1
Tkanina podwójna, 1917 r.
Tkanina podwójna, 1917 r.
Tkanina podwójna, 1917 r.
Nr inw. MB/E/2361, (Janów), autor Olimpia Jaroszewicz. „Pasieka”. Tkanina podwójna, zwana gwarowo dywanem. Wykonana na krosnach czteronicielnicowych. W polu centralnym przedstawiona jest zagroda wiejska otoczona sadem i pasieką, w dolnym pasie - kompozycja fantastycznych drzew i zwierząt. Sygn. „ JO.” To tkanina charakterystyczna dla janowskiego ośrodka tkactwa dwuosnowowego. Twórczyni współpracowała z prof. Eleonorą Plutyńską.
2
Tkanina sejpakowa, 1983 r.
Tkanina sejpakowa, 1983 r.
Tkanina sejpakowa, 1983 r.
Nr. inw. MB/E/5524 (Augustów), autor Teresa Toczko. Tkanina dekoracyjna, typowa dla pogranicza polsko-litewskiego. Osnowa wykonana jest z przędzy bawełnianej, wątek we wzorze – z przędzy wełnianej. Wzór to kompozycja rytmiczna – romby w układzie rzędowym, przemiennym.
3
Tkanina radziuszkowa, lata 1950-1980
Tkanina radziuszkowa, lata 1950-1980
Tkanina radziuszkowa, lata 1950-1980
Nr. inw. MB/E/8972 (Białystok). Tkanina nazywana gwarowo "płachtą", wykonana na wąskim krośnie wielonicielnicowym. Została zszyta z dwóch jednakowych części. To tkanina typowa dla pogranicza północno-wschodniego.

Sztuka Ludowa Podlasia - Sala I

Film "Sztuka Ludowa Podlasia"

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu