Jesteś na stronie: Sztuka Ludowa Podlasia – Piętro b
Główna treść strony

Dwór z Bobry Wielkiej

Historia majątku Bobra Wielka ma niemal pięćset lat i sięga czasów, gdy rządzili nim litewscy bojarzy o nazwisku Syruć. Budowniczym modrzewiowego dworu, który możemy podziwiać dzisiaj, był Michał Butowt Andrzejkowicz, gubernator grodzieński i wołyński. Bobra Wielka kilkakrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie, w 1908 roku, znaleźć się w posiadaniu rodziny Tomaszewskich. Pod rządami Tadeusza Tomaszewskiego, zarządzającego majątkiem od 1920 r., majątek rozkwitał na płaszczyźnie ekonomicznej i kulturalnej, stając się ważnym ośrodkiem spotkań ówczesnych elit. Po II wojnie światowej dwór stał się własnością PGR-u, a w 1984 roku trafił do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Obecnie w jego wnętrzach można oglądać: Wystawę wnętrz dworskich i  Sztukę Ludową Podlasia. Dwór został zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

 

1
Tasak, ok. 1909 r.
Tasak, ok. 1909 r.
Tasak, ok. 1909 r.
Nr inw. MB/E/3135 (Letniki). Tasak stalowy kowalskiej roboty. Ozdobiony motywem zoomorficznym – głową konia, jego grzbietem oraz ogonem, który tworzy rękojeść. Używany w gospodarstwie domowym do siekania mięsa.
2
Siekacz do mięsa, okres międzywojenny
Siekacz do mięsa, okres międzywojenny
Siekacz do mięsa, okres międzywojenny
Nr inw. MB/E/6690 (Wyszonki - Błonie). Stalowy siekacz z krawędzią tnącą, na końcach wyokrągloną i ażurowym grzbietem kowalskiej roboty. Używany w gospodarstwie domowym do siekania mięsa.

Sztuka Ludowa Podlasia - Piętro b

Film "Sztuka Ludowa Podlasia"

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu