FESTIWAL SOKOLNICZY
12-13 września (sobota-niedziela) 2015 r.

W dniu 12 września na terenie przy ulicy Nadawki 21 w Wasilkowie, odbył się konkurs latawcowy połączony z wyścigami ptaków sokolniczych. Zwycięzcami w konkursach zostały te ptaki, które w jak najkrótszym czasie pokonały w locie dystans 200 m (w kategorii sokoły) lub dystans 100 m (w kategorii jastrzębie) przelatując z rękawicy do wabidełka umocowanego na sznurku kręconym przez sokolnika oraz osiągnęły pułap 150 m i złapały wabidełko zawieszone pod latawcem lub dronem. Uczestnikami konkursów byli specjaliści w dziedzinie układania ptaków drapieżnych. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się w drugim dniu Festiwalu (13 września), podczas Festynu sokolniczego (protokół komisji konkursowej).

festyn-sokolniczy-plakat-a1W niedzielę 13 września 2015 r. na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbył się pierwszy na Podlasiu festyn sokolniczy z udziałem polskich sokolników (program do pobrania, sprawozdanie z festiwalu). Podczas imprezy przybywający do skansenu mogli zapoznać się z niektórymi gatunkami ptaków drapieżnych, ich znaczeniem w przyrodzie oraz możliwościami ochrony zagrożonych wyginięciem okazów. Niegdyś polowania i tradycje z nimi związane stanowiły część kultury dworskiej. Stąd też, festyn rozpoczął się od prezentacji muzyki dawnej w wykonaniu zespołów: Carmina Aurum i Aulos. Grupa sokolnicza Rabiec przeprowadziła pokazy lotów sokołów i innych ptaków drapieżnych. Uczestnicy festiwalu imprezy mieli wyjątkową okazję do zwiedzenie obozowiska sokolniczego, zapoznania się ze zwyczajami myśliwskimi i wzięcia aktywnego udziału w symulacji polowania. Była to także sposobność do skosztowania mało znanej kuchni myśliwskiej, w postaci pieczonej nad ogniskiem dziczyzny. Podczas festiwalu było można posłuchać muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu Hubertus. Z kolei Oddział Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku zaprezentował typowe sygnały myśliwskie, grane podczas polowań. Dzięki zespołowi muzyki i tańca dawnego Capella Antiqua Bialostociensis uczestnicy festynu mogli poczuć się jak na dworskim balu.

Na zakończenie festynu wystąpił jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów grających muzykę irlandzką CARRANTUOHILL, któremu towarzyszyła grupa tancerzy z formacji Treblers.

Fotorelacja:

 

 

film_btn ZOBACZ FILM

Festyn był realizowany w ramach projektu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego – Sokolarnia, współfinansowanego ze środków Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014.

Podczas festynu sokolniczego odbyła się inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim. 
Więcej informacji: http://edd.nid.pl/

pasek