Na pierwszym planie - ręka osoby trzymającej na ramieniu dużą kamerę filmową zwróconą ku, stojącemu naprzeciwko, młodemu mężczyźnie trzymającemu mniejszą kamerę. W tle widoczni są siedzący na kanapie ludzie - kobieta i dziecko.KAMERA LUBI SKANSEN. Nasze piękne plenery i piękne wnętrza naszych zabytkowych budynków – chałup z Jacowlan i Pieczysk oraz dworu z Bobry Wielkiej stały się planem filmowym pięciu poruszających opowieści o Kresach i tragicznych losach ludzi, którzy musieli je opuścić. Byliśmy partnerem projektu „Kresy w przedmiotach zaklęte”, który zrealizowało Muzeum Pamięci Sybiru.

 

Ukoronowaniem pracy filmowców była uroczysta premiera całego cyklu w białostockim Teatrze Dramatycznym. Towarzyszyły jej wspomnienia z planu i podziękowania wszystkim tym, który pomogli w realizacji projektu. Na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej autorzy zrealizowali większość zdjęć.

Efektem jest pięć krótkometrażowych filmów, fabularyzowanych dokumentów o losach pięciu sybirackich rodzin. Tytuł projektu: „Kresy w przedmiotach zaklęte”, bo właśnie przedmioty stały się punktem wyjścia do każdej z tych opowieści. Niepozorne, pakowane w pośpiechu, przejechały ze swoimi właścicielami tysiące kilometrów. Tam – na Syberii czy w Kazachstanie dodawały otuchy, czasem ratowały życie.

Wszystkie te przedmioty: maszynę do szycia, nożyczki, obrazek matki Boskiej Ostrobramskiej, porcelanową laleczkę i grzybek do cerowania podarowali Muzeum Pamięci Sybiru zesłańcy albo ich rodziny. Razem z pamiątkami przekazali bezcenne wspomnienia. Utrwalone obiektywem kamery mają szansę przetrwać dla przyszłych pokoleń.