RODZINNA NIEDZIELA w skansenie

10 lipca 2011

      W Białostockim Muzeum Wsi odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Rodzinna Niedziela w skansenie. Tematyką spotkania były Firanki z papieru. Podczas jego trwania wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w warsztatach i własnoręcznie, przy pomocy dłutek kowalskiej roboty oraz nożyczek, wykonać firankę z papieru.

 

     Na Podlasiu zwyczaj dekorowania wnętrz wycinankami był powszechny w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast zdobienie okien, półek w kredensach i świętych obrazów firankami z papieru stało się powszechne po pierwszej wojnie światowej. Najczęściej nożem lub nożyczkami do strzyżenia owiec wycinano dość skomplikowane ornamenty roślinno – geometryczne, rzadziej zwierzęce. Wzory kopiowano z kuchennych makatek i firanek.

  Inna technika wycianania papierowych firanek polegała na wykorzystaniu dłutek o różych kształtach ostrza. Powstawały wówczas najczęściej jednobarwne, ażurowe formy czasem ozdobione wycinankami z kolorowego papieru. Niekiedy firanki wycięte z papieru przyozdabiano malunkami z farby.

  Ażurowe firanki z papieru charakteryzują się precyzją wykonania i niezwykłą estetyką. Wykonywane przy pomocy prostych narzędzi nadal zadziwiają swym pięknem.