GOŚCIE Z BRUKSELI w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Anna Modzelewska z tegoż wydziału Komisji Europejskiej zwiedzili między innymi dwór z Bobry Wielkiej i hodowlę ptaków drapieżnych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście zmiany, które muzeum wprowadza dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Goście z Komisji Europejskiej przyjechali na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Zwiedzanie trwało ponad godzinę i wszyscy czuli niedosyt. Nic dziwnego. Atrakcji, także tych finansowanych przez Unię Europejską, z każdym rokiem przybywa. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 muzeum realizuje aż dwa projekty. Obydwa są na półmetku.
Zabytkowe stodoły, z Redut i Czarnej Białostockiej, które stanęły w ubiegłym roku w dwóch oddalonych od siebie miejscach skansenu, to efekt projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”. Obydwie staną się przestrzenią wystawienniczą i edukacyjną, podobnie jak szkoła z Kalinowa-Solek, której budowa właśnie się rozpoczyna.
Drugi projekt na który udało się zdobyć unijne wsparcie to „Remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej”. Najokazalszy i jeden z najstarszych zabytków w skansenie wygląda teraz tak, jak tuż po wybudowaniu. W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z tworzeniem wystaw wewnątrz budynku, przenoszeniem zbiorów do magazynów, które będą się mieścić w piwnicach budynku.
Christopher Todd był pod wrażeniem inwestycji, które realizuje Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Największe wrażenie zrobili na mnie ludzie, którzy tu pracują –mówił – To prawdziwi entuzjaści. Myślę, że dobrze się stało, że muzeum jest samodzielną instytucją. Dzięki temu rozwija skrzydła.