„TATARZY W NIEPODLEGŁEJ” to temat dwudziestej Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach. Podczas międzynarodowej konferencji, zorganizowanej z okazji jubileuszu przedsięwzięcia oraz stulecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości, naukowcy z Polski i zagranicy dzielą się swoją wiedzą o życiu mieszkającej tu społeczności tatarskiej i jej roli w tworzeniu wolnego państwa. Uroczyste otwarcie konferencji – 25 sierpnia, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

 

Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach to przedsięwzięcie, które organizuje Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Miejscem tych spotkań jest zwykle Sokółka i tam właśnie obradować będą uczestnicy i goście międzynarodowej konferencji „Tatarzy w Niepodległej” w niedzielę, 26 sierpnia. Pierwszy dzień spędzają w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Naukowcy z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji rozmawiają o życiu mniejszości tatarskiej w odrodzonym państwie Polskim i jej roli w odzyskaniu niepodległości. Przedstawiają wyniki badań nad tą społecznością w polskiej, białoruskiej i litewskiej historiografii. Opowiadają o wojskowości Tatarów, ich udziale w drugiej wojnie światowej, relacjach z państwem polskim w XX i XXI wieku.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest w tym roku współorganizatorem Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach. W jednym z najstarszych zabytków na terenie skansenu, dworze z Bobry Wielkiej, odbywa się uroczyste otwarcie i pierwsza część konferencji. W sobotę 25 sierpnia, w godzinach 10.00 – 18.00 można tam wysłuchać wystąpień dziesięciorga prelegentów i wziąć udział w dyskusji o polskich Tatarach w Niepodległej.

 

Program konferencji TATARZY W NIEPODLEGŁEJ