IMPREZA EDUKACYJNA „Kraszanki

26 – 30 marca 2012

     W ramach współpracy Sekretariatu Technicznego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich z Białostockim Muzeum Wsi Oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku została zorganizowana impreza edukacyjna „Kraszanki”. Odbywa się ona w dniach od 26 do 30 marca 2012 na terenie skansenu. Impreza została zorganizowana dzięki dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego.

Uczestnicy, czyli dzieci i młodzież z województwa podlaskiego, poznają bogate tradycje i zwyczaje wielkanocne obszaru północno-wschodniej Polski. W ramach zajęć odbywają się pokazy wykonywania pisanek techniką batiku szpilkowego i lejkowego oraz palm wielkanocnych. Pisankarki: Krystyna Cieśluk, Janina Trochimowicz z Lipska nad Biebrzą i Helena Kiczko z Bielska Podlaskiego opowiadają o tajnikach barwienia jajek oraz o motywach zdobniczych typowych dla naszego regionu. Dzieci uczą się wykonywać kwiaty z bibuły, z których później powstaje klasowa palma wielkanocna. Natomiast Walentyna Marcinowicz z okolic Bielska Podlaskiego opowiada o zwyczaju wypiekania busłowych łap przed Świętem Zwiastowania. Pracownicy skansenu przybliżają metodę drzeworytniczą tłoczenia kart pocztowych. Ponadto uczestnicy zajęć mają możliwość obejrzenia świątecznego wystroju chałupy wiejskiej, w tym stołu z tradycyjnym wielkanocnym śniadaniem.  Dodatkową atrakcją dla dzieci jest wspólne ognisko.

Udział w zajęciach etnograficznych na terenie skansenu jest doskonałym sposobem poznania zwyczajów wielkanocnych, przekazywanych przez twórców ludowych.