Różnobarwne pisanki o wzorach w kształcie gwiazdek, łańcuszków i gałązek. „KRASZANKI W SKANSENIE” to jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co roku przed Świętami Wielkanocnymi zapraszamy na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. W tym roku proponujemy uczestnikom między innymi warsztaty pisankarskie i tradycyjne wielkanocne zabawy. Zapraszamy od 22 do 31 marca.

 

Warsztaty pisankarskie poprowadzi w tym roku Piotr Gutowski z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, który sztuki zdobienia jaj metodą batikową nauczył się od twórczyń ludowych z Lipska. Od nich przejął tradycyjne wzory i motywy zdobnicze.
Bez warsztatów pisankarskich trudno sobie wyobrazić „Kraszanki w skansenie” ale, jak zwykle, nie będzie to jedyna atrakcja. W tym roku zamierzamy przypomnieć uczestnikom dawne zabawy, do których pisanki mogły się przydać. Przypomina je w swojej książce „Rok obrzędowy na Podlasiu dr Artur Gaweł: „Ulubionym zajęciem  zarówno dzieci, jak i dorosłych w Wielkanoc i kolejne dni świąteczne aż do Niedzieli Przewodniej były gry jajkami. Pierwsza z nich nazywana najczęściej na bitki lub wybitki polegała na uderzaniu o siebie dwóch jajek. Druga zwana w żołubku wymagała już drewnianej rynienki o wymiarach około 50 cm długości i 15 cm szerokości.” W pierwszej wygrywał ten, kto miał jajko o mocniejszej skorupce, w drugiej – ten kto trafił własnym jajkiem w cudze.
Wszyscy ci, którzy wezmą udział w „Kraszankach w Skansenie” dowiedzą się, co dawniej ludzie wkładali do wielkanocnych koszyków i jakie potrawy musiały koniecznie znaleźć się na stole podczas śniadania w pierwszy dzień świąt. Oprócz solidnej porcji wiedzy o tradycjach wielkanocnych na Podlasiu uczestnicy zabiorą ze sobą do domu pisanki i własnoręcznie pomalowane w czasie warsztatów gipsowe baranki.
Zapisy pod numerem telefonu 509 336 816.