BYĆ ALBO NIE BYĆ SOKOLNIKIEM Zainteresowani sokolnictwem ludzie z całej Polski wzięli udział w dwudniowym kursie – „Sokolnictwo, czy to dla mnie?”, który zorganizował „Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia” Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Uczestnicy warsztatów nie tylko dowiedzieli się co to takiego sokolnictwo, jaka jest jego historia i jakich gatunków ptaków używa się w tej sztuce. Mogli też spróbować swoich sił w pracy z ptakami drapieżnymi, czy wykonywaniu akcesoriów sokolniczych.
W kursie „Sokolnictwo, czy to dla mnie” wzięło udział 10 osób. Przyjechali z różnych stron Polski, by pod okiem fachowców z „Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia” rozwijać swoje zainteresowania. Niektórzy spośród uczestników interesują się ornitologią, inni historią. Warsztaty sokolnicze traktują jako kontynuację dotychczasowej pasji, ale też zupełnie nowe wyzwanie.
Podczas takiego kursu prowadzący starają się przekazać wiedzę sokolniczą od podstaw. Przybliżają samo pojęcie sokolnictwa, przedstawiają rys historyczny, opowiadają o gatunkach ptaków, których używa się w tej pięknej sztuce. Uczestnicy zapoznają się z zasadami bezpiecznego przetrzymywania ptaków oraz ich codziennymi potrzebami psychofizycznymi. Sokolnicy szczegółowo omawiają zasady żywienia ptaków. Naświetlają najczęściej występujące problemy zdrowotne. Podczas zajęć praktycznych – uczą, jak wykonywać podstawowe akcesoria sokolnicze potrzebne w codziennej pracy z ptakami drapieżnymi, prezentują metody i zasady układania ptaków.
W Ośrodku Edukacji Ekologicznej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, oprócz sokołów, mieszka kilka gatunków sów. Uczestnicy kursu dowiadują się, w jaki sposób metody sokolnicze można wykorzystać w pracy z sowami.