Na pierwszym planie biały prostokąt z czerwonym napisem, na nim płonące świece. W tle plenerowa scena ozdobiona bałymi balonaki, na niej dwóch mężczyzn w ciemnych marynarkach, za którymi  stoi grupa dzieci. MIASTECZKO FUNDUSZY EUROPEJSKICH. Świętuj z nami 15 lat w Unii! Gry, zabawy, konkursy, występy i przepyszny tort. Takie atrakcje czekały na wszystkich, którzy przyszli 12 maja br. na piknik rodzinny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. 

Okazją była 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i VI edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich, podczas których promowane były projekty, jakie udało się zrealizować z pomocy unijnej, w tym dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podlaskiego.
Ten dzień, czyli 12 maja warto było zarezerwować w kalendarzu. Miasteczko Funduszy Europejskich stało się gwarancją świetnej zabawy. Każdy znalazł coś dla siebie.
Mnóstwo atrakcji czekało na scenie. W konkursach o tematyce unijnej do wygrania były atrakcyjne nagrody. Wystąpił kabaret „Szpilka” i chór dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, zaśpiewali i zatańczyli również stypendyści Marszałka Województwa Podlaskiego.Sztuczki cyrkowe, dmuchańce i turniej piłkarskiSpecjalne zabawy przygotowano dla dzieci, a o ich dobry humor zadbali animatorzy. Na maluchy czekały: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, pokazy i nauka sztuczek cyrkowych, zabawy z bańkami mydlanymi, kącik plastyczny, kącik gier i zabaw, zabawy sprawnościowe i szaleństwa na „dmuchańcach”.
Można też było wejść do pięciowymiarowej kapsuły Green Velo, która zapewniła wrażenia jak podczas prawdziwej przejażdżki rowerem. Rozegrany został turniej piłkarski, a chętni zrobili sobie zdjęcie w fotobudce. Można było wziąć udział w biegu, w wielkich, dmuchanych, przezroczystych kulach (bumper skill), przeciąganiu liny czy wyścigach w workach. Kolejne punkty imprezy, w których warto było uczestniczyć, to warsztaty garncarskie, kowalstwa, zdobienia pierników czy …robienia lizaków.
Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego można było skorzystać ze specjalnych gogli, które prezentują wpływ zmęczenia, alkoholu i innych substancji odurzających na koncentrację i percepcję człowieka, porozmawiać z egzaminatorami WORD czy wsiąść do samochodu egzaminacyjnego, aby „oswoić” stres.

Stoiska beneficjentów

Służby ratownicze i mundurowe pokazały, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy, oznakowały rowery, zaprezentowały pojazdy i wyposażenie.
Interesujących rzeczy można było się dowiedzieć na stoiskach beneficjentów Funduszy Europejskich, m.in. Białostockiego Centrum Onkologii, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wodociągów Białostockich, Nadleśnictwa Czarna Białostocka. W namiocie Wojewódzkiego Urzędu Pracy można było uzyskać poradę trychologa (specjalisty od włosów), dietetyka.
Na miejscu można było też uzyskać informację na temat możliwości skorzystania z pomocy unijnej. Pracownicy  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Białymstoku, Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Litwa-Polska i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku chętnie odpowiadali na pytania.

Tort dla wszystkich

To nie koniec atrakcji. Wszystkich, którzy przyjechali 12 maja do Miasteczka Funduszy Europejskich, zaprosiliśmy na pyszny tort!
Piknik trwał pięć godzin. Organizatorzy to Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Wojewódzki Urząd Pracy.

Więcej na stronie internetowej

Piknik to zaledwie jedna z atrakcji VI edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, która odbywały się 10-12 maja w całym kraju, w tym oczywiście w naszym regionie. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.dniotwarte.eu, na której można znaleźć informacje o wszystkich imprezach w województwie podlaskim i całym kraju.

Źródło: Wrota Podlasia

PLAN MIASTECZKA

PROGRAM IMPREZY