Zdjęcie przedstawia aparaturę do pędzenia bimbru na kółkach.MOBILNE BIMBROWNIE Tego jeszcze nie było! Dwie bimbrownie na kółkach właśnie przyjechały do skansenu, by wzbogacić wystawę stałą poświęconą tradycji bimbrowniczej regionu! Są przykładem nie tylko umiejętności technologicznych, ale też niezwykłej pomysłowości konstruktora, który do ich budowy wykorzystał ramy przyczepy jednoosiowej. Dzięki temu mógł się przemieszczać po Puszczy Knyszyńskiej, ukrywając się przed policją przez 10 lat.

 

Poza tym, że mają koła, świeżo pozyskane bimbrownie nie różnią się od innych. Najważniejsze elementy każdej z nich to: piec, dwie chłodnice, kadzie, odstojniki i systemy rurek. Są w dobrym stanie.  Do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej trafiły dzięki uprzejmości Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku po wyroku sądu, który uznał je za dziedzictwo materialne Podlasia.
Produkcja tak zwanego ducha puszczy na Podlasiu to tradycja stara i ciągle żywa, warto jednak pamiętać, że jej kultywowanie jest nielegalne. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej dostało nowe eksponaty, ich twórca, mieszkaniec gminy Turośń Kościelna – wyrok.
Ekspozycja Leśna bimbrownia powstała na terenie skansenu w 2008 roku. Można tam, w naturalnym otoczeniu, oglądać trzy zarekwirowanie przez policję, kompletnie wyposażone bimbrownie. Po drobnych zabiegach konserwatorskich wystawa wzbogaci się o jedyną w swoim rodzaju, mobilną aparaturę do produkcji bimbru.