Piknik pod Gruszą – 24-28  maja 2021

Piknik pod Gruszą to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W otoczeniu zabytkowych chałup uczestnicy poznają dawne zwyczaje, związane na przykład z ginącymi zawodami, jak garncarstwo, plecionkarstwo czy kowalstwo. Spotkanie jest też dobrą okazją, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu. Zabawa przy ognisku jest stałym punktem programu każdego Pikniku pod Gruszą. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.


Festiwal Kultury Tatarskiej – 25-27 czerwca 2021

Festiwal Kultury Tatarskiej przybliża odwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcom Podlasia i turystom kulturę najbardziej egzotycznej spośród mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz region. Podczas festiwalu podlascy Tatarzy prezentują zarówno swój folklor, czyli muzykę, tańce, zwyczaje, jak też, cieszącą się dużą popularnością, kuchnię. Pokazom i występom na scenie towarzyszy kiermasz rękodzieła, zawody łucznictwa konnego oraz jarmark kulinarny. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje festiwal wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.


Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”- 7 sierpnia 2021

 „Podlaskie Spotkania” to kilkudniowy festiwal, którego koncerty odbywają się w różnych miejscach regionu. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest jednym z nich. Tych, którzy odwiedzą skansen 7 sierpnia czeka, jak zwykle, mocna dawka folkloru w wykonaniu zespołów polskich i zagranicznych.


Podlaskie Ziołami Pachnące – 15 sierpnia 2021

Podlaskie Ziołami Pachnące to festyn przypominający bogate tradycje zielarskie naszego regionu. Ziołom, a także związanemu z nimi pszczelarstwu, poświęcone są zarówno widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów ludowych z Białostocczyzny, jak też pokazy kulinarne i jarmark. Wystawcy, oprócz miodów, przywożą tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni.


Smaki Podlasia – 12 września 2021

Smaki Podlasia to festyn, który promuje tradycyjną podlaską kuchnię. W trakcie imprezy można skosztować tradycyjnych wiejskich potraw, ale też zobaczyć jak wygląda przygotowanie niektórych produktów, jak choćby: tłoczenie oleju lnianego, wypiek sękacza, czy warzenie piwa. Swoje kucharskie umiejętności prezentują koła gospodyń wiejskich, szefowie kuchni znanych restauracji. Pokazom towarzyszy jarmark. Wystawcy przyjeżdżają z tradycyjnymi wędlinami, serami, miodem czy pieczywem. Jednym z punktów programu jest konkurs na najsmaczniejsze potrawy regionalne.


Babie Lato w Skansenie – 20-24 września 2021

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.


Andrzejki w Skansenie – 30 listopada 2021

Andrzejki w Skansenie to zajęcia przypominające ludowe zwyczaje związane z dniem świętego Andrzeja, czyli przede wszystkim wróżby. Dawniej kawalerowie wróżyli sobie w wigilię świętej Katarzyny, panny – świętego Andrzeja. Które z wróżb są najpopularniejsze? Czego można się z nich dowiedzieć? Jakie przedmioty są potrzebne do przepowiadania przyszłości? W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie trochę teorii i mnóstwo praktyki, czyli: lanie wosku, ustawianie butów, czy liczenie grochu. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.


 Gwiazdka w Skansenie – 7-16 grudnia 2021

Gwiazdka w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów, pod okiem twórców ludowych, uczestnicy zgłębiają tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. W trakcie zajęć można poznać technikę drzeworytu, własnoręcznie odbić świąteczną pocztówkę, zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.