Kraszanki w Skansenie 14 marca – 8 kwietnia 2022

Kraszanki w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, których tematem są zbliżające się Święta Wielkanocne. Uczestnicy poznają dawne, świąteczne zwyczaje. Podczas warsztatów z udziałem twórców ludowych można nauczyć się, między innymi, trudnej sztuki zdobienia jaj metodą batikową, czy wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Zajęciom praktycznym towarzyszą pokazy i zwiedzanie wystaw o tematyce wielkanocnej we wnętrzach zabytkowych chałup.

Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 14 maja 2022

Noc Muzeów w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Bawimy się!”
W programie: otwarcie wystawy stałej zatytułowanej „Życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”, potańcówka z kapelą „Miód na serce”, wystawa instrumentów muzycznych i fotografii archiwalnych pokazujących dawne wiejskie zabawy, ognisko. Początek o godz. 19.00.

 Piknik w skansenie 23 – 27 maja 2022

Piknik w skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W otoczeniu zabytkowych chałup uczestnicy poznają dawne zwyczaje, związane, na przykład, z ginącymi zawodami, jak garncarstwo, plecionkarstwo czy kowalstwo. Spotkanie to również dobra okazja, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu. Zabawa przy ognisku jest stałym punktem programu każdego Pikniku w skansenie.

 Zielone Świątki w Skansenie 5 czerwca 2022

Zielone Świątki w Skansenie to festyn etnograficzny przypominający dawne obrzędy towarzyszące obchodom Zesłania Ducha Świętego.  W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej podczas Zielonych Świątek zespoły ludowe odtwarzają najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu zwyczaje: „Chodzenia z królewną” i „Wodzenia Kusta”. Artyści z całej polski prezentują się również na scenie a ich występom towarzyszy  kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych

Festiwal Kultury Tatarskiej 25-26 czerwca 2022

Festiwal Kultury Tatarskiej przybliża odwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcom Podlasia i turystom kulturę najbardziej egzotycznej spośród mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz region. Podczas festiwalu podlascy Tatarzy prezentują zarówno swój folklor, czyli muzykę, tańce, zwyczaje, jak też, cieszącą się dużą popularnością, kuchnię. Pokazom i występom na scenie towarzyszy kiermasz rękodzieła, zawody łucznictwa konnego oraz jarmark kulinarny. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje festiwal wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” 6 sierpnia 2022

„Podlaskie Spotkania” to festiwal, podczas którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej odwiedzają grupy folklorystyczne z kraju i zagranicy. Przyjeżdżają na zaproszenie zespołu Skowronki z Brańska. Dzięki nim publiczność może podziwiać tradycyjne pieśni i tańce z różnych regionów świata. Występom na scenie towarzyszy korowód wszystkich uczestników i pokazy ludowych obrzędów na terenie skansenu.

 Podlaskie Ziołami Pachnące 14 sierpnia 2022

Podlaskie Ziołami Pachnące to festyn przypominający bogate tradycje zielarskie naszego regionu. Ziołom, a także związanemu z nimi pszczelarstwu, poświęcone są zarówno widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów ludowych z Białostocczyzny, jak też pokazy kulinarne i jarmark. Wystawcy, oprócz miodów, przywożą tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni. Festynowi towarzyszy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem imprezy jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Smaki Podlasia 11 września 2022

Smaki Podlasia to festyn, który promuje tradycyjną podlaską kuchnię. W trakcie imprezy można skosztować tradycyjnych wiejskich potraw, ale też zobaczyć jak wygląda przygotowanie niektórych produktów: tłoczenie oleju lnianego, wypiek sękacza, czy warzenie piwa. Swoje kucharskie umiejętności prezentują zarówno koła gospodyń wiejskich, jak też szefowie kuchni znanych restauracji. Pokazom towarzyszą: jarmark z tradycyjnymi wędlinami, serami, miodem czy pieczywem i konkurs na najsmaczniejsze potrawy regionalne.

 Babie Lato w Skansenie 3-7 października 2022

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Chętni mogą zostać na terenie skansenu dłużej, jedną z atrakcji jest możliwość zabawy przy ognisku.

Gwiazdka w Skansenie 5-16 grudnia 2022

Gwiazdka w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów, pod okiem twórców ludowych, uczestnicy zgłębiają tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. W trakcie zajęć można poznać technikę drzeworytu, własnoręcznie odbić świąteczną pocztówkę, zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków.