Na pierwszym planie - lotki kilku strzał. W tle - jeździec na koniu. OŚRODEK WALK KONNYCH to nowa atrakcja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Można się tu nauczyć jeździć konno, strzelać z łuku, poznawać historię polskiego oręża. Działalność ośrodka oficjalnie zainaugurowali podczas spotkania w skansenie: wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej  Artur Gaweł, Dariusz Wasilewski z Fundacji „Obowiązek Polski” i Michał Sanczenko z klubu AMM Archery.

 

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej współpracuje z Fundacją „Obowiązek Polski” i klubem AMM Archery od kilku lat. Efektem są organizowane na terenie skansenu wydarzenia z udziałem Podlaskiej Chorągwi Husarskiej i łuczników konnych. Właśnie tu odbywa się rokrocznie Dzień Tradycji Rzeczypospolitej, którego atrakcją są, między innymi, rekonstrukcje bitew i turnieje husarskie. Tu również, kilka razy w roku można oglądać zawody łucznictwa konnego z udziałem pasjonatów tego sportu z całego świata.
Ośrodek walk konnych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej stanie się miejscem, w którym każdy może spróbować swoich sił nie tylko w dosiadaniu konia i strzelaniu z łuku. Oferta organizatorów ośrodka jest znacznie bogatsza. To między innymi: szkolenia i warsztaty z łucznictwa konnego, lekcje żywej historii, zajęcia z szermierki i posługiwania się włócznią, układanie koni. Wszystko to – w otoczeniu zabytkowej architektury skansenu, która, jak mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł, tworzy znakomity klimat do tego typu działalności.