Na pierwszym planie - fragment choinki przybranej kolorowymi ozdobami z papieru. W tle długi stół, za którym siedzi co najmniej kilkanaście osób. GWIAZDKOWA NIEDZIELA Bez choinki trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Przystrajamy ją zwykle gotowymi ozdobami, które przynosimy ze sklepu, ale dawniej wykonywanie łańcuchów, papierowych gwiazdek czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt. Może warto wrócić do tego zwyczaju? W Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w niedzielę 15 grudnia o godz. 12.00 wspólnie wykonywaliśmy tradycyjne ozdoby z papieru.

Urok tradycyjnych ozdób choinkowych to nie tylko walory estetyczne, ale też – a może przede wszystkim – przyjemność jaką daje wspólna praca nad ich wykonaniem. Dziś nie każdy potrafi zrobić własnoręcznie aniołka czy gwiazdkę z papieru.
Takie ozdoby nie są przypadkowe. Każdy z tych drobnych przedmiotów ma symboliczne, dziś już zapomniane znaczenie. Anioły opiekują się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu kto je zje miłość i szacunek. Dziś już nikt nie uważa świątecznych dekoracji za amulety, mimo to warto mieć na choince chociaż kilka tradycyjnych ozdób. Są piękne, a przy ich produkcji można spędzić z bliskimi niezapomniane chwile.