Fragment choinki, na której wiszą różnobarwne ozdoby z papieru i słomy. OZDOBY CHOINKOWE Tegoroczna impreza edukacyjna „Gwiazdka w skansenie” ze względu na wprowadzone obostrzenia odbywa się na nieco innych zasadach niż zazwyczaj. Nasze działania edukacyjne przenosimy do Internetu. W związku z tym zapraszamy serdecznie do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie będziemy publikować posty zawierające instrukcje wykonania ozdób choinkowych z papieru.

 

Mamy nadzieję, że nasza propozycja umili czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Nasza instrukcja pomoże dzieciom oraz ich rodzicom, babciom, dziadkom, ciociom, wujkom – wszystkim domownikom przygotować ozdoby, które będzie można zawiesić na domowych choinkach. Zapraszamy do dzielenia się swoimi pracami!
Dawniej tradycyjne ozdoby wieszane na świerkowych gałązkach, nie były przypadkowe. Każdy z tych drobnych przedmiotów miał symboliczne, dziś już zapomniane znaczenie. Anioły miały opiek się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu kto je zje miłość i szacunek.
Dziś już nikt nie uważa świątecznych dekoracji za amulety, mimo to warto mieć na choince chociaż kilka tradycyjnych ozdób. Są piękne, a przy ich produkcji można spędzić z bliskimi niezapomniane chwile.

 

ptaszek_szablon_pmkl