EGZOTYKA I RODZIMY FOLKLOR czyli Międzynarodowy Festiwal Folkloru ,,Podlaskie Spotkania” po raz kolejny zagościł w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Przyjechały zespoły z różnych storn świata, wśród nich – z krajów tak odległych, jak Tajwan, Kanada czy Gruzja. Można też było podziwiać pieśni i tańce ludowe z wielu zakątków Europy: Portugalii, Rumunii czy Łotwy. Nie zabrakło wykonawców z Polski.

„Podlaskie Spotkania” to dla publiczności niecodzienna okazja obcowania z tradycją muzyczną różnych narodów, a dla regionu – świetna reklama za granicą. W tegorocznym, trzynastym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru bierze udział siedemnaście zespołów, prawie połowa to goście zza granicy. Festiwal trwa dziewięć dni. Organizatorami koncertu w skansenie są Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i Stowarzyszenie Artystyczne Skowronki.

Koncert w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru ,,Podlaskie Spotkania”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
4 sierpnia (sobota)
godzina 17.00
Wstęp – 3zł/os., dzieci do 7 roku życia – bezpłatnie.

Zaproszone zespoły:

GRUPO FOLCLORICO DAS LAVRADEIRAS – MARUFE, PORTUGALIA
GRUPO FOLKLORICO ,,DAS LAVRADEIRAS” przyjedzie na Podlasie z miejscowości Marufe, z zachodnich wzgórz Portugalii, słynnych z produkcji wytrawnego wina. Po raz pierwszy gościmy na Podlaskich Spotkaniach zespół z tego kraju. Członkowie to młodzież i osoby dorosłe. Grupa prezentuje folklor z różnych regionów kraju.

POLISH DANCE GROUP ,,MAZOVIA” – CALGARY, CANADA
FOLK DANCE GROUP ,,MAZOVIA” to młodzież pochodzenia polskiego mieszkająca w Calgary. Zespół ,,Mazovia” prezentuje przede wszystkim kanadyjski folklor country. W trakcie Podlaskich Spotkań młodzi Kanadyjczycy pokażą również kilka tańców z kraju swoich przodków, między innymi polkę czy oberka.

MAGURAK – KEŹMOROK, SLOVAKIA
FOLKLÓRNY SÚBOR ,,MAGURAK” to grupa z miejscowości Keźmarok w północnej Słowacji. Prezentuje folklor Wysokich Tatr. Góralskie pieśni, a także tańce do mistrzowsko wykonanej muzyki to specjalność zespołu, którego członkami są osoby dorosłe i młodzież.

TAIPEI FOLK ORCHESTRA – TAIPEI, TAIWAN
TAIPEI FOLK ORCHESTRA przyjedzie z Taipei, z Tajwanu. To już druga wizyta tego zespołu w Polsce. Młodzi wykonawcy z Tajwanu zaprezentują nowy, przygotowany specjalnie na Podlaskie Spotkania program, na który składają się, oprócz muzyki – tańce ludowe z piękną, baletową choregografią.

FOLK GROUP ,,MARTVILI” – MARTVILI , GEORGIA
FOLK GROUPS ,,MARTVILI” pochodzi z miejscowości Martvili w Gruzji. Członkami zespołu są osoby dorosłe, wśród nich studenci. Stali bywalcy Podlaskich Spotkań wiedzą czym charakteryzuje się folklor gruziński. To porywające widowisko w znakomitym, profesjonalnym wykonaniu.

NUNTASII BIHORULUI – ORADEA, ROMANIA
FOLK GROUP ,,NUNTASII BIHORULUI’’ to zespół z Oradea w Rumunii. Zespoły z tego kraju gościły na naszym festiwalu wielokrotnie. Tym razem Rumunię będzie reprezentowała grupa z północnej części kraju, położonej u podnóża Karpat. Członkowie zespołu to młodzież i osoby dorosłe.

FOLK GROUP ,,VATRA” – TLMAĆE, SLOVAKIA
FOLKLÓRNY SÚBOR ,, VATRA” przyjedzie z miejscowości Tlmaće z południa Słowacji. To grupa studencka, która gościła już na naszym festiwalu w 2006 roku. Prezentuje folklor pogranicza słowacko – węgierskiego, którego cechą charakterystyczną jest radosna, żywiołowa muzyka. Dynamiczne czardasze w profesjonalnym wykonaniu to dla publiczności, pod każdą szerokością geograficzną, świetna zabawa.

ZIEMELBLAZ – RIGA , LOTVA
FOLK GROUP ,,ZIEMELBLAZ” z Rygi na Łotwie to kolejny zespół, który gościliśmy już na Podlaskich Spotkaniach. Jego członkami są dzieci, młodzież i dorośli. Tym razem przyjedzie grupa seniorów. Podobnie jak artyści z Holandii, którzy prezentowali nam swój folklor kilka lat temu, pokaże że taniec może dawać satysfakcję niezależnie od wieku wykonawcy.

SADADINO – KAKHATI, GEORGIA
FOLK GROUPS ,,SADADIANO” z miejscowości Kakhati w Gruzji to zespół dziecięcy . W swoim repertuarze ma wszystko to, co najbardziej charakterystyczne dla folkloru Gruzji: efektowne tańce do żywiołowej muzyki . Przed nami wspaniale widowisko w profesjonalnym w wykonaniu młodych tancerzy.

LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA SKOWRONKI BRAŃSK – POLSKA
Gospodarze festiwalu, od początku uczestniczą w festiwalu. W tegorocznych prezentacjach zespół będzie prezentował nowy program składający się z tańców rzeszowskich i łowickich. Członkami zespołu są uczniowie szkół średnich, studenci i osoby pracujące.

DZIECIĘCY REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,PODLASIE” – SZEPIETOWO
Zespół działający w gminnym ośrodku kultury w Szepietowie. Członkami są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych gminy Szepietowo i gimnazjum w Szepietowie. ,,Podlasie” z powodzeniem koncertowało już nie tylko w Polsce, ale też w Turcji, na Litwie, Ukrainie, w Niemczech i Bośni i Hercegowinie.

REGIONALNY LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,MAZOWIA” – WYSOKIE MAZOWIECKIE
Członkami zespołu są osoby dorosłe i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Zespół istnieje przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. W 2011 roku ,,Mazowia” koncertowała na Litwie.

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,KLEKOCIAKI”
Zespół działający przy gminnym ośrodku kultury w Boćkach skupia w swoich szeregach zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Zespół prezentuje tańce i przyśpiewki podlaskie. Koncertował na wielu przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA GOK w SZEPIETOWIE
Członkami orkiestry są uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum w Szepietowie i szkół średnich Podlasia.

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,CIECHANOWIEC”
Członkami zespołu są uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Ciechanowcu. Mają w swoim repertuarze tańce Narodowe oraz tańce i przyśpiewki z Podlasia. Zespół istnieje przy Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu i Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Ciechanowcu. W jego skład wchodzą dwie grupy taneczne: dziecięca i młodzieżowa. Koncertowały już w Grecji, Bułgarii, na Litwie.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA MOK Z BRAŃSKA
REGIONALNY ZESPÓŁ „MIANKA” Z DOMANOWA