PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE
16 września 2012, w godz. 11.00 – 17.00

plakat-ziola-copyW Białostockim Muzeum Wsi, Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku 16 września odbył się festyn etnograficzny Podlaskie Ziołami Pachnące. Celem imprezy była promocja tradycyjnej, regionalnej kuchni oraz popularyzacja podlaskich tradycji muzycznych.

Podczas festynu można było zobaczyć pokaz wędzenia mięs, wypieku sękacza oraz tłoczenia oleju lnianego w drewnianej prasie, a także prześledzić cykl produkcyjny w leśnej bimbrowni. Oprócz wystawców sprzedających regionalne specjały, do białostockiego skansenu przybyli również twórcy prezentujący ludowe rękodzieło. Dla amatorów kuchni regionalnej przygotowany został ponadto konkurs kulinarny Miód i zioła w kuchni. Zgodnie z werdyktem jurorów w osobach: Artura Gawła, Andrzeja Fiedoruka i Katarzyny Sokołowskiej, nagrody rzeczowe w konkursie otrzymali: I miejsce: Władysław Gryka za brukiew z ziołami oraz ser kozięco-krowięcy z miodem, II miejsce: Adam Falkowski za pierś z kaczki w glazurze miodowej oraz wyróżnienia: Teresa Jankowska za nalewkę ziołową babci Ali, Karolina Moniuszko za roladę z boczku w ziołach, Sławomir Waraksa za mrowisko i Beata Rutkowska za zupę pokrzywową.

Program imprezy objął również IV Przegląd Zespołów Folklorystycznych, mający na celu popularyzację lokalnej kultury ludowej, prezentację zespołów folklorystycznych wykonujących repertuar właściwy dla Białostocczyzny oraz ukazanie folkloru muzycznego regionu o tak zróżnicowaniu kulturowym, w tym etnicznym, narodowościowym i religijnym. Zespoły, kapele i soliści wyróżniający się w prezentowaniu własnego autentycznego folkloru zostali wytypowani do udziału w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach folklorystycznych, jak m.in. do reprezentowania Białostocczyzny na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą w czerwcu 2013 (protokół jury). Do tej pory komisja składającą się z doświadczonych etnomuzykologów i folklorystów wytypowała do prezentowania Białostocczyzny na kazimierskim festiwalu m.in. zespół Kądzielnice z Jaświł, Kapelę Zabuzaki z Siemiatycz, zespół Czyżowianie z Czyż. Wiele z nich może pochwalić się sukcesami na ogólnopolskiej scenie: m.in.: zespół Rodyna z Dubiażyna, gm. Bielsk Podlaski (I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych Kazimierz 2010), Wiera Niczyporuk z Malinnik, gm. Orla (III miejsce w kategorii solistów śpiewaków, Kazimierz 2011), grający na harmonii pedałowej Tadeusz Wasilewski z Brańska (III miejsce w kategorii solistów instrumentalistów, Kazimierz 2011), Wrzosy z Wilanowa, gm. Mielnik (III miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych, Kazimierz 2012), Marcin Lićwinko z Rogożynka (II miejsce w kategorii solista śpiewak, Kazimierz 2012), grupa Południce z Białegostoku (I miejsce w kategorii folkloru rekonstruowanego, Kazimierz 2012).

 

 

film_btn ZOBACZ FILM

ksow2