Zdjęcie przestawia ludzi przechadzających sięwsśród kwiatów.PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE – nasz najbardziej aromatyczny festyn za nami! Atrakcji było mnóstwo: sprzedaż ziół, miodów, potraw regionalnych, jarmark sztuki ludowej oraz wydarzenia organizowane w ramach projektu Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi: warsztaty zielarskie, garncarskie, tkackie i zabawkarskie, a także pokaz obrzędu żniwnego na Podlasiu w wykonaniu zespołów ludowych.

 

Zioła, wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i domowej medycynie, stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie wierzyli w ich magiczną moc, dlatego stały się ważną częścią wiejskiej obrzędowości.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, co roku, organizuje imprezę plenerową „Podlaskie ziołami pachnące” poświęconą tradycjom zielarskim Podlasia. W tym roku festynowi towarzyszyło „Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi”, którego tematem było między innymi zastosowanie dziko rosnących ziół. Były warsztaty wykorzystywania ziół w kuchni oraz produkcji kosmetyków, prezentacja tradycji pszczelarskich, ale też pokazy i warsztaty przypominające ginące zawody –tkania krajek, którymi dawniej na Podlasiu związywano bukiety na święto Matki Boskiej Zielnej, wykonywania tradycyjnych zabawek, garncarskie. Zespoły ludowej z okolic Knyszyna i Moniek pokazały, jak dawniej wyglądały żniwa.
„Podlaskie ziołami pachnące” to jeden z trzech dużych festynów etnograficznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, organizowany w samym środku lata, przypominający o tym, jak ważne były i są zioła w życiu mieszkańców wsi. Ich aromat i smak sprawiają, że stały się nieodłącznym elementem tradycyjnej kuchni, pachnącej: rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup.
Od wieków znane są również właściwości lecznicze ziół. Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu, choroby skóry leczyły okładami z rumianku, rany przemywały naparem z pokrzywy.
Zioła znalazły zastosowanie również w wiejskiej obrzędowości. Rośliny, poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej, miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.
Festyn Podlaskie Ziołami Pachnące co roku jest okazją by poznać poszerzyć swoją wiedzę zielarską, ale też, tak jak podczas innych imprez plenerowych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni i wyroby ludowego rzemiosła.
Patronami medialnymi tegorocznego festynu „Podlaskie ziołami pachnące” były Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok i Wrota Podlasia.

 

 

Podlaskie ziołami pachnące – 14 sierpnia w godzinach 11.00-17.00.

PROGRAM FESTYNU PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE