Na pierwszym planie drewniany płot i fragmnet drewnianego żurawia. W tle brązowy budynek kryty strzechą, bezpistne drzewa i przymglone niebo. PODRÓŻE NA TRUDNE CZASY – TYMIANKI-BUCIE W tych trudnych czasach, kiedy nie ma możliwości zwiedzania muzeów, postanowiliśmy wykorzystać naszą stronę internetową do podróżowania w wyobraźni. Będą to podróże śladami zabytków, które przyjechały do skansenu z różnych zakątków regionu. Przypomnimy najciekawsze budynki na terenie skansenu. Zlokalizujemy je na mapie regionu. Na początek ruszamy na południe, do miejscowości o pachnącej nazwie Tymianki.

Pełna nazwa miejscowości brzmi Tymianki-Bucie. To osada szlachecka w pobliżu Ciechanowca, na terenie gminy Boguty-Pianki, dziś leżąca w granicach województwa mazowieckiego, ale bardzo blisko granicy z Podlaskiem. Ziemie te zostały zasiedlone na początku XV wieku. Książę Janusz I nadał je swoim rycerzom i tak powstało kilka miejscowości, wśród nich Tymianki, w których do dziś żyją potomkowie dawnej szlachty.
Tymianki-Bucie, w wyniku różnych podziałów administracyjnych bywały częścią Mazowsza, ale też województwa białostockiego czy łomżyńskiego i chałupa z Tymianek-Buci, jedna z piękniejszych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, jest typowym przykładem budownictwa wiejskiego tego terenu sprzed ponad stu lat. Posadowiona na fundamencie z kamieni, o zrębowej konstrukcji ścian, ma czterospadowy dach kryty strzechą.
Ze względu na liczbę pomieszczeń domy takie nazwano trojakami. Wnętrze, podzielone na kuchnię, alkierz i izdebkę, jest skromne. Niektórym być może trudno uwierzyć, że mieszkała w niej rodzina szlachecka, ale w czasach gdy ją zbudowano o przynależności do drobnej szlachty nie decydowała zamożność, lecz historia rodu, związki rodzinne i przywiązanie do tradycji. Wystawa w środku chałupy pokazuje życie wielopokoleniowej rodziny Tymińskich. Zgromadzone tam wyposażenie to przedmioty z okresu międzywojennego i starsze.
W XXI wieku liczba mieszkańców Tymianek-Buci to niecałe sto osób. Mimo tak małej liczby mieszkańców we wsi działa szkoła, koło gospodyń wiejskich. Miejscowość jest jedną z kilku, mających ten sam pierwszy człon nazwy. Wraz z rozrastaniem się rodu Tymińskich powstawały nowe osady, takie jak Tymianki-Święski,  Tymianki-Adamy, Tymianki-Wachnie. Dawno zniknęły z ich krajobrazu chałupy kryte strzechą. Jedna z nich w 1986 roku trafiła do naszego skansenu, dzięki czemu długo jeszcze będzie opowiadać zwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej o życiu szlachty zagrodowej pogranicza mazowiecko-podlaskiego na przełomie XIX i XX wieku.