Bryczka w kolorze jasnego drewna, z szarą talicerką, stojąca na ziemi. W tle - ciemnobrązowy, drewniany budynek. PODRÓŻE SPRZED LAT Chcecie przejechać się bryczką zaprzężoną w konia, dowiedzieć się, jak dawniej podróżowano i zobaczyć na własne oczy kowala przy pracy? Przyjedźcie do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na nasz doroczny piknik etnograficzny. Od 24 do 28 maja 2021 r. zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. Zapisy prowadzimy telefonicznie (509 336 816) lub e-mailowo (edukacja@pmkl.pl).

 

„Jak dawniej podróżowano” to tytuł tegorocznego pikniku i z tym tematem związane są wszystkie wątki zaplanowanych zajęć. Doskonałym wstępem do pozostałych atrakcji będzie zwiedzanie jednej z wystaw stałych na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, zatytułowanej „Środki transportu wiejskiego”. We wnętrzu zabytkowej stodoły można oglądać pojazdy takie jak wozy, sanie oraz bryczki, używane przez mieszkańców Białostocczyzny pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku, pojazdy służące zarówno do podróżowania, jak też przewożenia towarów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to takiego samorodny włók krokwiowy, do czego służyły tzw. zajdki i jakimi środkami transportu zamożni gospodarze jeździli do kościoła czy na targ.
Większość używanych przed laty pojazdów poruszała się dzięki sile zwierząt pociągowych, dlatego jednym z zawodów, bez których trudno byłoby się wówczas obejść jest kowalstwo. Wśród licznych, niezbędnych do pracy w gospodarstwie przedmiotów, które kowal wykonywał w swoim warsztacie były podkowy, mające chronić końskie kopyta przed nadmiernym ścieraniem się.
Jak wygląda praca kowala? Franciszek Lulewicz z Zabłudowa, którego zaprosiliśmy do przeprowadzenia pokazów, pracuje w tym zawodzie od lat.  Na czas zajęć uruchomimy naszą zabytkową kuźnię, przeniesioną do skansenu z Gródka, by uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska, jak, krok po kroku, z kawałka żelaza rozgrzanego nad paleniskiem powstają narzędzia o różnych, często wyszukanych kształtach.
W trakcie pikniku można będzie nie tylko dowiedzieć się, ale też poczuć, jak dawniej podróżowano. Jedną z atrakcji będzie przejażdżka po skansenie bryczką zaprzężoną w konia.
Żeby nie było tak łatwo – uczestnicy też będą się musieli wykazać. Przydadzą im się do tego dokładność, cierpliwość i zdolności manualne. Z gotowych, drewnianych elementów, trzeba będzie samodzielnie zbudować miniaturę wiejskiego wozu.

Cena zajęć – 19 zł/os.