LALKARZE W SKANSENIE! Za nami premiera nowego spektaklu Kooperacji Flug, kolejnego obiecującego teatru niezależnego, który stworzyli studenci (dziś już absolwenci) białostockiego Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej. Ich piąte wspólne przedstawienie, „Wilcze dzieci” w reżyserii Marcina Bikowskiego, można było zobaczyć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 19 października 2018 r.

 

 

Tematem spektaklu „Wilcze dzieci” są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, nowi zarządcy mścili się na ludności cywilnej za krzywdy doznane w czasie okupacji niemieckiej. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę, gdzie gospodarze przyjmowali je pod swój dach jako siłę roboczą.

Zainteresował nas ten temat ponieważ jest mało znany, a naszym zdaniem ważny – mówi Izabela Zachowicz z „Kooperacji Flug” – To historia dzieci uwikłanych w wojnę, niewiele rozumiejących z sytuacji która je spotkała, sytuacji będącej wynikiem szaleństwa dorosłych. Chociaż nie zawiniły, stały się wrogami.

-Ta historia nie istnieje w świadomości większości z nas. Ci, którzy przeżyli tamten czas i byli wtedy w miejscach o których opowiadamy, na ogół nie chcą mówić – dodaje reżyser „Wilczych dzieci” Marcin Bikowski – To jest spektakl o pamięci, o tym, że ma ona wiele różnych punktów widzenia, które należy respektować.

Oprócz Marcina Bikowskiego, który również ukończył białostockie lalkarstwo, aktora, reżysera, współzałożyciela niezależnej grupy „Malabar Hotel”, artyści z Kooperacji Flug zaprosili do współpracy Justynę Bernadettę Banasiak.  To absolwentka krakowskiej ASP, która stworzyła lalki i scenografię do spektaklu. Gra w nim dwoje aktorów: Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki.

To będzie przedstawienie bez słów – zapowiada Daniel Lasecki Postanowiliśmy je stworzyć w konwencji teatru formy, w którym wypowiadamy się używając lalki, maski, elementów teatru cieni i muzyki granej na żywo.

„Kooperacja Flug”, którą tworzą absolwenci Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza powstała cztery lata temu. Ma w swoim dorobku cztery spektakle: dwa dla dorosłych („Szczątki” i „Puszczańskie opowieści” zrealizowane w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek) i dwa dla dzieci, tych najmłodszych. Jeden z nich, „Czas na piknik”, artyści zrealizowali dwa lata temu, również w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Wracamy, bo świetnie się tu pracuje, w spokoju i atmosferze życzliwości – zapewnia Izabela Zachowiczpoza tym surowa sceneria starych wiejskich budynków doskonale wpisuje się w atmosferę naszego przedstawienia.

Piąty spektakl „Kooperacji Flug” powstaje dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Białegostoku dla młodych twórców, przyznanego Izabeli Zachowicz.

Premiera „Wilczych dzieci” teatru Kooperacja Flug 
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (remiza z Rudki)
19 października 2018 r.
godz. 18.00
wstęp bezpłatny