TŁUM CZYTELNIKÓW i szczęśliwy autor, dla którego tomik „Lecień” jest ukoronowaniem dotychczasowej pracy poetyckiej. Zbigniew Nasiadko spotkał się z miłośnikami swojej twórczości w Książnicy Podlaskiej. Jego książka jest najnowszym wydawnictwem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
więcej

Pełnia lata na nadbiebrzańskich łąkach, skrzydlaci mieszkańcy mokradeł, łany zbóż i zachody słońca. „Lecień” to książka na wskroś przepełniona miłością do przyrody. Uważnego czytelnika nie zwiodą jednak sielskie obrazy i niewinne tytuły wierszy. Kryje się za nimi opowieść o tragicznej przeszłości miejsc bliskich autorom. Każdy opowiada o nich na swój sposób. Wiktor Wołkow to znakomity fotograf, Zbigniew Nasiadko – człowiek wielu pasji. Tym razem daje się poznać jako poeta.
„Lecień” to najnowsze wydawnictwo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Ciekawa jest historia tomiku. Zwykle najpierw powstają wiersze, później ktoś tworzy do nich ilustracje. Tym razem było inaczej. Zbigniew Nasiadko pisał swoje wiersze do gotowych zdjęć, to one stały się dla niego inspiracją.
Ponad dwadzieścia, głównie kolorowych fotografii, to Wołkow jakiego wszyscy znamy. Charakterystyczne, czerwonawe słońce i wtopiony w nie zarys ptaka, żurawie w locie, czy rzeka sfotografowana z ich perspektywy. Dopełnieniem podlaskiego pejzażu są przydrożne krzyże i otulone zielenią macewy.
Poeta podąża tropem tych obrazów. W jednym z wierszy przywołuje pamięć żydowskich mieszkańców podlaskich miasteczek i wsi, w innym pochyla się nad losem polskich zesłańców. Zestawia ze sobą kruchość ludzkiego losu i niezniszczalną siłę przyrody.
Zbigniew Nasiadko to znany białostocki dziennikarz, miłośnik śpiewu tradycyjnego, nie tylko wykonawca ale też organizator koncertów i festiwali. Urodził się na Kurpiach, w Nowogrodzie. Ma osiemdziesiąt jeden lat.
Wiktora Wołkowa już wśród nas nie ma. Dzięki tomikowi „Lecień” powraca do nas w nowej, poetyckiej odsłonie.
Zachęcamy do zapoznania się z tym niezwykłym tomikiem. Promocja wspólnej książki Zbigniewa Nasiadki i Wiktora Wołkowa „Lecień” – w czwartek, 15 lutego o 17.00 w Książnicy Podlaskiej.