Zielona skrzynia zdobiona delikatnym, jasniejszym, roślinnym wzorem i pionowymi okuciami. RODZINNA NIEDZIELA – DZIEŃ MATKI. Zapraszamy wszystkie mamy, oczywiście razem z dziećmi, na Rodzinną Niedzielę w Skansenie, 26 maja 2019 r. o godz. 12.00. Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie wnętrz zabytkowej chałupy. W trakcie opowiemy o meblu, który już wyszedł z użycia, chociaż kiedyś wydawał się niezbędny, o skrzyni wiannej. Część warsztatową poświęcimy na zdobienie drewnianych szkatułek.

 

Skrzynia wianna to sprzęt, w którym panna młoda przewoziła swój, zgromadzony wcześniej posag czyli wiano, do nowego domu. W zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej mamy takich skrzyń ponad trzydzieści. Kiedyś trudno było wyobrazić sobie bez nich wnętrza wiejskich chałup. Często matki przekazywały je córkom i ta sama skrzynia przydawała się kilku pokoleniom młodych mężatek. Skrzynie wianne były zwykle bogato zdobione, najczęściej motywami kwiatowymi.
W trakcie opowieści warto przyjrzeć się skrzyniom uważnie, przyda się to podczas części warsztatowej. Dla każdej z rodzin przygotujemy drewnianą szkatułkę, którą można będzie własnoręcznie ozdobić i zabrać do domu.
Tych, którzy po zajęciach mają ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu, zachęcamy do zabrania ze sobą prowiantu. Będzie na nich czekało rozpalone ognisko.

Rodzinna Niedziela w Skansenie – Dzień Matki
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
termin: 26 maja (niedziela)
Godz.: 12.00
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł/os.
Dojazd: BKM linia 102 (przystanek Zajazd)
Zapisy: tel.: 509 336 816  (liczba miejsc ograniczona)