Mężczyzna w czarnym ubraniu trzyma przed sobą ozdoby ze słomy i różowej bibułki. RODZINNA NIEDZIELA ONLINE Zwykle w grudniu zapraszaliśmy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej całe rodziny na zajęcia o tematyce świątecznej. W tym roku nie możemy, więc postanowiliśmy zorganizować „Rodzinną niedzielę” online. W filmie, który można oglądać na naszym profilu Facebook pokazujemy, jak własnoręcznie zrobić pająka ze słomy i bibuły. Dawniej takie pająki były tradycyjną ozdobą wnętrz wiejskich chałup. więcej

Pająki ze słomy i bibuły, wielu ludziom, którzy interesują się kulturą ludową kojarzą się z Wielkanocą, ale warto pamiętać, że zanim przywędrowała do nas  choinka, zdobiły wnętrza wiejskich domów również podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wisiały pod powałą czyli drewnianym sufitem, tak lekkie, że nawet najmniejszy powiew wprawiał je w ruch. Wykonane najczęściej ze słomy żytniej i kolorowego papieru przybierały różne kształty od prostych, jak kilka połączonych ze sobą graniastosłupów, po rozbiegające się promieniście łańcuchy, zajmujące czasem cały sufit.
Podczas Rodzinnej Niedzieli online można było zobaczyć jak taki pająk powstaje, a jeśli ktoś miał pod ręką słomę i bibułę – spróbować własnych sił w wykonywaniu takich ozdób.
Warsztaty wykonywania pająków to nasza pierwsza propozycja „Rodzinnej niedzieli” online. Przed nami jeszcze dwie grudniowe niedziele. Koniecznie zajrzyjcie na nasz Facebook dwudziestego i dwudziestego siódmego grudnia!