Marszałek Województwa Podlaskiego
Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
serdecznie zapraszają na imprezę plenerową

SOBÓTKA W SKANSENIE

21 czerwca 2015 roku (niedziela), w godz. 14:00 – 21:00

plakat-sobotka-2015Jak co roku Białostockie Muzeum Wsi zaprosiło wszystkich miłośników dawnych zwyczajów i obrzędów na imprezę sobótkową, która odbyła się  21 czerwca (w niedzielę) w godzinach 14.00 – 21.00. W programie imprezy były: pokazy obrzędów sobótkowych w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej „Winland”Teatru Obrzędowego Powiatu Monieckiego oraz litewskiego zespołu Gimtinė z Puńska oraz występy zespołów folklorystycznych, sprzedaż rękodzieła ludowego, degustacja potraw regionalnych, konkursy. Dla najmłodszych przygotowane zostały  warsztaty wicia wianków oraz warsztaty wykonywania lalek „żedanic”, które prowadził Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Białymstoku. Szczególną atrakcją wieczoru był koncert zespołu R.U.T.A.

Program imprezy do pobrania

logo-woak_noweKurpie Zielone oraz lalki życzeń. W jednej z chat w Muzeum Wsi podczas sobótkowego festynu zaprezentowane zostały wybrane  stroje i rekwizyty z alkierza ZPiT „Kurpie Zielone”. Mała wystawa, to zaproszenie do odkrywania korzeni i poznawania bogactwa kultury ludowej. Na wystawie mozna było obejrzeć elementy ubioru ludowego Podlaskiego, kurpiowskiego tj. kitle, wystki, zapaski, czułka, kurpiki, faforki i sukmany. Stroje lniane, wełniane lub z sukna, haftowane, plisowane i te z koronką, związywane, suto marszczone, dopasowane lub opadające na plecy. Instruktor WOAK przeprowadził zajęcia z przygotowania szmacianych lalek bez użycia nitki i igły. Każdy mógł wykonać swoją własną, niepowtarzalną lalkę życzeń.

ruta-logoZespół R.U.T.A. to szczególnie ciekawe zjawisko muzyczne, oscylujące na pograniczu folku i punku. Ze względu na nowatorstwo wynikające z połączenia anty-feudalnych tekstów z tradycyjnym instrumentarium, zyskał on duży rozgłos w kraju i za granicą, ściągając na swoje koncerty rzesze fanów.

Fotorelacja:

 

film_btn ZOBACZ FILM

pasek-z-logotypami-kopia