ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ… Wszystkich, którzy chcą mieć na choince tradycyjne ozdoby zapraszamy do nas! W niedzielę 11 grudnia pokażemy, jak zrobić aniołka, koszyczek czy kolorowego ptaszka z papieru. Zapraszamy w samo południe do szkoły z Kalinowa Solek w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Zapisać się można telefonicznie (509 336 816) lub e-mailowo (edukacja@pmkl.pl) do piątku w godz. 8.00-15.00.

Dawniej na wsi większość ozdób choinkowych przygotowywano w domu. Zajmowały się tym przede wszystkim kobiety. Między innymi na tym upływał im czas adwentu, a wykonywanie łańcuchów, słomianych gwiazdek, czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt.
Tradycyjne ozdoby nie są przypadkowe. Każdy z tych drobnych przedmiotów ma symboliczne, dziś już zapomniane znaczenie. Anioły opiekują się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu kto je zje miłość i szacunek.
Dziś już nikt nie uważa świątecznych dekoracji za amulety, mimo to warto mieć na choince chociaż kilka tradycyjnych ozdób. Są piękne, a przy ich produkcji można spędzić z bliskimi niezapomniane chwile.

Rodzinna niedziela „Święta tuż, tuż…”
11 grudnia 2022 r.
Godz. 12.00
cena 10 zł/os.