TATARSKIE BIOGRAFIE. Badacze tatarskich życiorysów, naukowcy z polskich i zagranicznych wyższych uczelni biorą udział w XXI Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach, której gospodarzem, przez dwa dni (23 i 24 sierpnia), jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Tytuł tegorocznej konferencji to „Tatarskie biografie. Indywidualne losy – ich wpływ na budowanie i podtrzymywanie tożsamości grupy”.
Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach to przedsięwzięcie, które organizuje rokrocznie Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym roku wszystkie wykłady i dyskusje odbywają się we wnętrzach dworu z Bobry Wielkiej, jednego z najstarszych zabytków na terenie skansenu.
Przyjechało trzynaścioro prelegentów z wyższych uczelni z Polski, Białorusi i Rosji. Tym razem przedmiotem ich badań były przede wszystkim indywidualne losy ludzi, którzy odegrali w społeczności tatarskiej ważną rolę. To między innymi Olga Leila Piotrowicz, artystka, wychowanka Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, czy inżynier, konstruktor silników lotniczych ale też piłkarz i hokeista Aleksander Tupalski.
Otwarcie konferencji „Tatarskie biografie. Indywidualne losy- ich wpływ na budowanie i podtrzymywanie tożsamości grupy” w ramach XXI Letniej Akademii Wiedzy o Tatrach – w piątek, 23 sierpnia o godz. 14.00. W sobotę, 24 sierpnia można się przysłuchiwać wykładom i wziąć udział w dyskusji w godzinach 10.00 – 14.00.