WAKACJE W SKANSENIE
Tydzień z rzemiosłem
w dniach 24–28.07.2017r.
Z wystawami za pan brat w dniach 7–11 sierpnia 2017 r.
W okresie letniego wypoczynku został przygotowany wyjątkowy program edukacyjny, skierowany do grup zorganizowanych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć.

więcej

W dniach od 24-28 lipca 2017 r. proponujemy udział w zajęciach pod hasłem Tydzień z rzemiosłem, czyli lekcje z podlaskimi twórcami ludowymi przybliżającymi Młodym Odkrywcom zawody, jakimi trudniła się ludność wiejska. Wszyscy przybyli na spotkanie wysłuchają ciekawych historii oraz wezmą czynny udział w pokazach lub warsztatach. Wśród proponowanych tematów są:
Pokazy:
Bednarstwo
Podczas zajęć uczestnicy poznają pracę bednarza, narzędzia bednarskie oraz będą mogli spróbować swoich sił w składaniu naczynia z klepek. Jak powstaje drewniane wiadro, maselnica, czy naczynie klepkowe – tego wszystko dowiecie się od bednarza podczas zajęć.
Zabawkarstwo
Uczestnicy pokazu prowadzonego przez twórcę ludowego, będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć jak przy użyciu prostych narzędzi wykonywano dawniej zabawki z drewna.
Przędzenie na kołowrotku
W czasie pokazu twórczyni ludowa przedstawi etapy obróbki lnu- od ziarenka do nitki oraz zaprezentuje przędzenie na kołowrotku.

Warsztaty:
Tkactwo
Pod okiem instruktora, uczestnicy poznają podstawowe sploty i wykonują tkane dywaniki na ramkach tkackich.
Szydełkowanie
Uczestnicy warsztatu nauczą się posługiwać szydełkiem i własnoręcznie wykonają oryginalną podkładkę pod kubek.
Rzeźbiarstwo
Uczestnicy zajęć będą mogli obejrzeć muzealne rzeźby plenerowe oraz wysłuchać opowieści o nich. Ponadto pod okiem rzeźbiarza wykonają własne rzeźbione figurki, a następnie pomalują je farbami.
Wyszywanie na tamborku
Aby powstała makatka, nieodzowny element wyposażenia każdego domu wiejskiego, wystarczy igła, nitka i tkanina. Uczestnicy pod okiem instruktora poznają podstawowe ściegi i wykonają własną makatkę, wyszywaną według tradycyjnych motywów.
Wikliniarstwo
Podczas pokazu twórca ludowy opowie o tajnikach pozyskiwania i przygotowania wikliny do pracy. Uczestnicy zobaczą jak przy użyciu witek wierzbowych wyplatane są kosze – dawniej powszechnie wykorzystywane gospodarstwie wiejskim.

Kolejną atrakcję zaplanowaliśmy na tydzień w terminie od 7-11 sierpnia 2017 r. pod hasłem: Z wystawami za Pan brat. Zajęcia będą realizowane na muzealnych wystawach, zostaną poruszone zagadnienia dotyczące zwyczajów, wierzeń oraz życia codziennego społeczności wiejskiej. Wśród proponowanych tematów są:
Jak dawniej podróżowano
Tematem spotkania będzie transport w dawnym gospodarstwie wiejskim. Wśród zgromadzonych eksponatów są pojazdy kołowe oraz przedmioty, które używano w transporcie ręcznym. Zajęcia zakończą się wspólnymi warsztatami plastycznymi.
W wiejskiej chacie
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję wysłuchania opowieści o zwyczajach panujących na wsi. Wszyscy przybyli będą mogli wziąć udział w wybranych pracach wykonywanych w gospodarstwie wiejskim tj. pranie na tarze, wyrabianie masła w maselnicy, sprzątanie izby.
O nauce w dawnej szkole…
Uczestnicy wysłuchają opowieści o dawnej szkole, wezmą udział w lekcji kaligrafii i lekcji rachunku z użyciem liczydeł oraz w pracach plastycznych.
Gliniane wytwory
Spotkanie dotyczy tradycji garncarskich na Podlasiu. Uczestnicy w oparciu o wystawę „O pożytkach z gliny płynących”, będą mieli okazję wysłuchać krótkiej historii garncarstwa, dowiedzieć się jak pozyskuje się glinę i przygotowuje ją do pracy. Ponadto obejrzą pokaz toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim, na którym później wszyscy przybyli będą mieli okazję spróbowania swoich sił.
Pocztówka z muzeum
Uczestnicy zajęć po zwiedzeniu wystawy „Latem na Podlasiu”, prezentującej zbiór pocztówek widokowych, wykonają okolicznościowe pocztówki, które będą mogli wysłać z wakacyjnymi pozdrowieniami ze Skansenu.

Koszt udziału: 10 zł/os. (w cenie ognisko)
Czas trwania: 60 min.
Dojazd: autobus linii 102
Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 07.30 – 15.30 pod numerem telefonu: 85 74 36 082, 509 336 816 oraz drogą mailową edukacja@muzeum.bialystok.pl