Człowiek w jeansowej kurtce obok niego drewniana rzeźba - postać ludzka naturalnej wielkości. WAKACJE Z TWÓRCAMI to cykl Rodzinnych Niedziel w skansenie podczas których warsztaty poprowadzą twórcy specjalizujący się w różnych dziedzinach sztuki ludowej i ludowego rzemiosła. Na początek – nauka rzeźby pod okiem Marka Szyszki. Artysta pokaże, jak obchodzić się z drewnem, by, przy pomocy dłuta, nadać mu wymarzony kształt. Zapraszamy w najbliższą niedzielę – 11 lipca. Początek zajęć o godz. 10.00, 12.00 i 14.00. Zapisać się można telefonicznie (509 336 816) lub e-mailowo (edukacja@pmkl.pl).

 

Marek Szyszko współpracuje z Podlaskim Muzeum Kultury nie od dziś. Nie tylko prowadząc warsztaty, ale też odtwarzając obiekty tak zwanej małej architektury, jak kapliczki czy krzyże przydrożne, które można podziwiać zwiedzając skansen. Jest artystą wszechstronnym, ale jego największą miłością są rzeźby w drewnie, przeróżnych rozmiarów: od maleńkich świątków, które można postawić na półce po rzeźby plenerowe. W tej dziedzinie sztuki miał świetnego mistrza. Zmarły w ubiegłym roku Piotr Szałkowski z Sokółki, jeden z najbardziej znanych podlaskich twórców ludowych, to jego wujek.
Marek Szyszko stał się rozpoznawalny jako artysta również dzięki drewnianym zabawkom, które tworzy z niewyczerpaną inwencją. Je również Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma w swoich zbiorach, wyeksponowane na wystawie „Dziecięce troski i beztroski. Dziecko w społeczności wiejskiej Podlasia na przełomie XIX i XX wieku”, którą można oglądać w chałupie z Dąbrowy-Moczydeł.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że pod okiem takiego nauczyciela wato zdobywać nowe umiejętności. Może podczas tych zajęć ktoś odkryje w sobie talent rzeźbiarski? Warto wziąć w nich udział tym bardziej, że w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej trwa właśnie słoneczna promocja i cena zajęć to tylko 4,50 zł od osoby.
Już teraz  można sobie zaplanować kolejne letnie niedziele. W ostatnią z lipcowych warsztaty garncarskie poprowadzi Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej, a w pierwszą niedzielę sierpnia można będzie się nauczyć plecionkarstwa.