Muzeum Podlaskie oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zapraszają na… 

 WARSZTATY RĘKODZIELNICZE – PISANKI

     W dniu 11 kwietnia 2011 roku w Białostockim Muzeum Wsi odbyły się warsztaty pisankarskie. Zajęcia skierowane były do osób dorosłych, które chciały zapoznać się od strony praktycznej z plastyką obrzędową okresu wielkanocnego. Warsztaty poprowadziły Ewa Skowysz-Mucha i Genowefa Sztukowska – instruktorki pochodzące z „zagłębia pisankarskiego”, czyli z Lipska nad Biebrzą, gdzie tradycje zdobienia jaj sięgają XIX wieku i są nadal kultywowane.

  Podczas warsztatów pisankarskich uczestnicy mieli okazję nauczyć się trudnej sztuki batiku szpilkowego, polegającej na nakładaniu wosku na jajko przy pomocy szpilki osadzonej w drewniaku. Opanowanie tej techniki pozwala pokryć jajko nawet tak bogatą ornamentyką, jak w przypadku pisanek lipskich, które dzięki swojej „urodzie” stanowią prawdziwą ozdobę zarówno muzealnych, jak i prywatnych kolekcji w kraju i na świecie.

Warsztaty są organizowane w ramach projektu Wyśpiewać podlaską tradycję – rok obrzędowy w pieśniach i rękodziele, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.