Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
serdecznie zapraszają na festyn

WIELKIE OTWARCIE
PODLASKIEGO MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
w dniu 18 września 2016 roku
w godzinach 11.00–17.00

wielkie_otwarcie_pmklPowstanie nowej instytucji kultury w województwie podlaskim to ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego regionu, dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania nowopowstałego Muzeum. Uroczysta inauguracja działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej jest doskonałą okazją do zapoznania się z dotychczasową działalnością skansenu, dlatego w tym dniu będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych. W trakcie uroczystości odbędą się dwa wernisaże stałych ekspozycji: Wnętrza domu wiejskiego w budynku z Jacowlan oraz Ptaki drapieżne i sowy w budynku Gajówki z Krusznika.
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom program festynu obfituje w liczne atrakcje będące wynikiem wspólnego działania Muzeum i Partnerów wydarzenia. Na scenie zagrają i zatańczą najlepsze zespoły folklorystyczne z naszego regionu takie jak: Skowronki, Narwianie, Czyżowianie, Knyszynianki, Pogodna Jesień i Tęcza, a także wystąpi Janusz Laskowski. Na wystawie „Leśna Bimbrownia”, aktorzy Białostockiego Teatru Lalek: Ryszard Doliński i Krzysztof Pilat opowiedzą o tajnikach bimbrownictwa na Podlasiu.
W wybranych zagrodach swą pracę zaprezentują rzemieślnicy i rękodzielnicy podlascy. Zapraszamy Państwa do wspólnej pracy w poszczególnych warsztatach, chętni będą mogli samodzielnie wykonać drewniane zabawki oraz naczynia gliniane, słomiane lub plecione z wikliny. Ponadto w ramach promocji Podlaskiego Szlaku Kulinarnego zostaną zorganizowane warsztaty kulinarne połączone z degustacją. Będzie to jedna z nielicznych okazji, by nauczyć się wypiekać sękacze, wyrabiać pierogi, potrawy z ziemniaków oraz potrawy tatarskie. Wydarzeniu towarzyszyć będą konkursy kulinarne z cennymi nagrodami na najsmaczniejsze potrawy w kategoriach: wędliny, przystawki, napoje regionalne. Regulamin konkursu (do pobrania).
W czasie naszego festynu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Specjalnie dla nich na wystawach będą prowadzone zajęcia plastyczne i warsztaty kulinarne.
Każdy uczestnik festynu, na kiermaszu będzie mógł zakupić produkty regionalne m.in. miody, zioła, pieczywo, sery oraz wyroby podlaskich rękodzielników i rzemieślników.
Festyn Wielkie Otwarcie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej ma na celu przypomnienie o istotnej roli muzealnictwa skansenowego w dziedzinie ochrony kultury ludowej, promocję niewielkich firm rękodzielniczych i gastronomicznych z naszego województwa oraz upowszechnianie wiedzy o naszym dziedzictwie regionalnym.

Szczegółowy program wydarzenia (do pobrania).
Plan skansenu (do pobrania)

Serdecznie zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej!

Zapraszamy do obejrzenia filmu z festynu (aut. Wojciech Oksztol): https://youtu.be/JFFuEGgogXg

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.
Festyn jest zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Organizator: logo_pmkl

Partnerzy: agencja_rynku_rolnegoeddmkidn_01_cmykNID-logotyp-oddzial-WARSZAWAksow