Drewniana chałupa kryta strzechą, na tle granatowego nieba. Na górze napis Witajcie w skansenie, gra terenowa, na dole napis Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. WITAJCIE W SKANSENIE! To hasło tegorocznej Nocy Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Ci, którzy nas odwiedzili 15 maja o godz. 19.00 wzięli udział w fascynującej przygodzie – grze terenowej, która poprowadziła uczestników po najciekawszych miejscach na terenie skansenu, dała możliwość wykazania się wiedzą i sprytem. Wstęp był bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona, dlatego obowiązywały wcześniejsze zapisy (nr tel.: 509 336 816, e mail: edukacja@pmkl.pl).

Noc Muzeów to wydarzenie wyjątkowe, czas, kiedy instytucje kultury w całej Europie (nie tylko muzea) zapraszają do siebie zwiedzających nie pobierając opłat za przygotowane atrakcje: wystawy, warsztaty, koncerty. To znakomita okazja do zdobycia wiedzy o własnym mieście, regionie, ale też przyjemnie spędzony czas w gronie rodziny czy przyjaciół.
Pomysł należy do berlińczyków, którzy jako pierwsi zorganizowali Noc Muzeów w 1997 roku, ale przedsięwzięcie bardzo szybko zyskało popularność w całej Europie. Do Polski przywędrowało osiemnaście lat temu.
Ubiegłej wiosny, z powodu pandemii, po raz pierwszy nie można było w tym dniu zwiedzać, dlatego wiele instytucji kultury przygotowało wydarzenia online. W tym roku wróciliśmy do tradycji!
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało grę terenową, podczas której można było zgłębiać różne aspekty dawnego życia na wsi, ale też skorzystać z innych atrakcji, które mamy na terenie skansenu – poznać zwyczaje ptaków drapieżnych czy tajniki łucznictwa. W każdym z sześciu przygotowanych wcześniej punktów na graczy czekały ciekawe zadania, czasem wymagające cierpliwości, czasem sprawności czasem sprytu. Zabawa trwała ponad trzy godziny a uczestnicy otrzymali skromne upominki.