PODLASKIE BABKI NA SZKLE Jak twórczo wykorzystać tradycję ludową we współczesnym wzornictwie? Dobrym przykładem są prace Katarzyny Pilic absolwentki Akademii Sztuk Pięknych  we Wrocławiu, stypendystki Marszałka Województwa Podlaskiego w 2022 roku. Stworzyła kolekcję szkła użytkowego inspirowaną podlaskimi strojami ludowymi, którą od najbliższego piątku można będzie oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

 

Na całość kolekcji składają się szkła dmuchane do drewnianej formy – karafki i szklanki zdobione sitodrukiem oraz formowane ręcznie miseczki i szklanki barwione na gorąco. W każdej zaprojektowanej formie widoczne są inspiracje konkretną odmianą damskiego stroju ludowego: podlaskiego nadbużańskiego, włodawskiego i radzyńskiego. Podstawą projektów są motywy zdobnicze zredukowane do delikatnych symboli, ujęte w nowoczesne formy, a mimo to oddające charakter ludowych strojów .

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Podlaskie Babki. Design inspirowany podlaskimi strojami ludowymi”, z udziałem autorki, w najbliższy piątek, 20 stycznia o godzinie 15.00 we dworze z Bobry Wielkiej na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.