Na białym i czerwonym tle leżą dwie okrągłe, biało-czerwone kokardy, jedna ze wstążek, druga z bibułki. Każda z nich ma w śroku polskie godło.MAJÓWKA W SKANSENIE to pomysł wart rozważenia. Tym bardziej, że na każdy dzień przygotowaliśmy inne atrakcje. Pierwszego maja, w Święto Pracy przybliżymy naszym Gościom ludowe rzemiosło. Drugiego maja, w Dniu Flagi zajmiemy się barwami narodowymi. Trzeci maja, który jest świętem Konstytucji, ale też Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, poświęcimy tematyce maryjnej. Początek wszystkich spotkań o godz. 11.00.

 

Pierwszy dzień majówki w Skansenie upłynie pod znakiem dawnych prac w gospodarstwie i ludowego rzemiosła. Do udziału zaprosiliśmy twórców ludowych. Plecionkarze Zygmunt Skubich i Wiktor Abramowicz pokażą, jak powstają wiklinowe kosze i naczynia ze słomy. Można będzie zobaczyć również przedmioty, bez których trudno było się obejść w dawnym gospodarstwie: żarna, stępy i moździerze. Uczestnicy warsztatów sami będą mogli spróbować zemleć ziarno na mąkę, zrobić kaszę i utrzeć pieprz ziołowy.
Drugiego maja zapraszamy na gry i zabawy o tematyce patriotycznej oraz warsztaty wykonywania flag i kotylionów.
Ostatni dzień Majówki w Skansenie poświęcimy tematyce maryjnej. Święto Konstytucji 3 maja to również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tym, którzy odwiedzą w tym dniu Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprezentujemy przedstawiające Matkę Bożą obrazy z naszych zbiorów. Podczas części warsztatowej można będzie samodzielnie wykonać gliniany medalion z wizerunkiem Maryi.

Majówka w Skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
termin: 1–3 maja 2019 r.
godz.: 11.00-14.00
koszt: 3 zł/os. (bilet wstępu na teren muzeum)