ZAPUSTY W SKANSENIE
niedziela 7 lutego 2016 r.

dsc_5031W tradycji ludowej po świętach przesilenia zimowego następował czas karnawału. Istotą zabaw karnawałowych było przebieranie się za zwierzęta lub postacie z dalekich krain, zaświatów. Wśród zwierząt szczególnie popularne były kozy, niedźwiedzie, konie, bociany, ale również turonie, czy żurawie. Do najbardziej rozpowszechnionych postaci z odległych krain lub zaświatów należały Dziad i Baba, Cygan, Diabeł, Anioł i Śmierć. Przebierańcy odwiedzając kolejne domy domagali się poczęstunku, który później wspólnie spożywali organizując zabawę taneczną w wybranym domu lub karczmie.

W programie:

* O godz. 12.00 sprzed chałup z Pieczysk i Dąbrowy Moczydly wyruszy korowód przebierańców. Rekonstrukcję dawnych zwyczajów zapustowych zobaczymy w wykonaniu Młodzieżowego Amatorskiego Teatru Tradycji z Knyszyna, zespołu Pogodna Jesień z Moniek, zespołu Tęcza z Trzciannego i zespołu Knyszynianki z Knyszyna.

* O godz. 13.00 zapraszamy do dworu z Bobry Wielkiej na zabawę taneczną z kapelą Sonel i warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podczas których wykonywane będą maski karnawałowe.