Zielone Świątki

zielone-swiatki-20148 czerwca br. na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbył się festyn etnograficzny „Zielone Świątki”. To już kolejna impreza związana z obchodami tego ludowego święta, sięgającego tradycjami czasów przedchrześcijańskich. Kult odrodzonej po zimie przyrody, ponowna możliwość wypasu zwierząt na zielonych łąkach, ochrona upraw i zwierząt hodowlanych, to najważniejsze z przyczyn, dla których ludzie świętowali i wciąż świętują.

Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek były gałęzie, którymi strojono domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem było ich zatykanie w strzechę czy też w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucano gałęzie po podwórku. Przy drzwiach ustawiano młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za święte. Wewnątrz domu dekorowano drzwi, okna, obrazy i ikony. Używano do tego także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.

Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem dla pasterzy. Udekorowane wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta, pędzono przez wieś, do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki.

W Zielone Świątki palono na Podlasiu ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami. Wierzono bowiem, że potrafią one stosując różnego rodzaju magiczne praktyki wpłynąć na nieurodzaj.

W tym roku na terenie skansenu odtworzone zostały dwa zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami, tj. Chodzenie z królewną oraz Wodzenie kusta. Oprócz tego odbył się kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych. Na scenie zaprezentowały się takie zespoły jak Vladimirska Transkapela oraz Karolina Cicha z Bartem Pałygą. Dodatkowo wiele atrakcji przygotowali policjanci, strażacy, pracownicy pogotowia ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Po raz pierwszy można było zobaczyć pokaz tradycyjnego kowalstwa i wytopu rudy żelaza.

 

 

film_btn ZOBACZ FILM

ksow2