KOLEKCJA STRAŻACKA Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej rośnie w siłę! Właśnie otrzymaliśmy kolejny eksponat – pompę gaśniczą, którą podczas uroczystości 90 –lecia jednostki podarowali nam strażacy z OSP Jurowce. Muzeum od ponad dwudziestu lat ma w swoich zbiorach wóz strażacki, również z Jurowiec, a jednym z zabytkowych drewnianych budynków na terenie skansenu jest remiza z Rudki.

 

Pompa strażacka, wyprodukowana w 1970 roku, pomagała gasić pożary w Jurowcach i okolicy przez trzydzieści lat.
Przez pierwsze lata strażacy ładowali ją na wóz, właśnie ten, który jest teraz własnością Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – mówi komendant OSP w Jurowcach Piotr Borkowskipóźniej jednostka dostała strażackiego Żuka i pompa stała się częścią jego wyposażenia.
Wóz jest straszy od pomy o jedenaście lat. Niektórzy mieszkańcy Jurowiec pamiętają czasy, kiedy były do niego zaprzęgane konie. Później zwierzęta zastąpił traktor. Zabytek trafił do skansenu w 1992 roku. Teraz mamy też jego wyposażenie.
Cieszymy się, że nasza kolekcja strażacka się powiększa – zapewnia  dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gawełeksponaty trafiają w dobre ręce. Ponieważ jesteśmy instytucją publiczną, każdy będzie mógł je tu oglądać nawet za kilkadziesiąt lat.
Strażacy z Jurowiec przekazali nam swój stary sprzęt gaśniczy podczas uroczystości 90-lecia ich jednostki. Dziś należy do niej dwudziestu czterech strażaków, szesnastu tak zwanych wyjazdowych, czyli przygotowanych do udziału w akcjach. Te akcje to nie tylko gaszenie pożarów, ale też ratowanie ludzi i usuwanie skutków wypadków drogowych, powalonych przez wichurę drzew. Sprzęt, którego używają strażacy wciąż się zmienia. Jak ogromna to zmiana na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat, już teraz można się przekonać odwiedzając Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.