WYSTAWA CZASOWA
„A nam brzozowych świątyń szkoda…..”
– tabory cygańskie w poezji i malarstwie Karola Parno Gierlińskiego
     Zapraszamy Państwa do Białostockiego Muzeum Wsi, do dworu z Bobry Wielkiej, na wystawę czasową „A nam brzozowych świątyń szkoda…..” – tabory cygańskie w poezji i malarstwie Karola Parno Gierlińskiego.
  Karol Parno Gierliński (ur. 1938) jest działaczem romskim, rzeźbiarzem i  poetą, pochodzącym z grupy Sinti, zamieszkałej w Wielkopolsce od kilku pokoleń. Jest autorem  pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich „Miri szkoła – Romano elementaro„. Opinii publicznej stał się znany bliżej dzięki  roli w filmie „Papusza” w reżyserii Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze, wcielając się w postać sędziego obyczajowego Szero Roma.
  Na wystawie zaprezentowano prace autora nawiązujące do dawnego życia taborowego. Temat ten jest stale obecny w twórczości artysty, ponieważ dotyka jego osobistych przeżyć i wspomnień. Ważnym uzupełnieniem ekspozycji są też wiersze, będące wyrazem tęsknoty za minionym światem. Zebrane prace, poza swym walorem artystycznym, stanowią unikatową dokumentację kultury romskiej okresu wędrownego.

Wystawa czynna od 06.07 do końca lipca 2014 roku