Dwie osoby (widoczne są ręce i tułów jednej raz dłonie drugiej) trzymają za rogi prostokątną, białą tkaninę, na której namalowane są różnokolorowe kwiaty i czerwony napis "Dzień Kobiet 2020". DZIEŃ KOBIET W STYLU ETNO  w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Tym razem Rodzinna Niedziela upłynęła na malowaniu chust. Inspiracją były tradycyjne wełniane chusty w kwiatowe wzory, popularne w całej Polsce od lat międzywojennych. Dawniej jako kobiece nakrycie głowy, dziś – jako apaszka.

 

 

Tradycyjne wełniane chusty z charakterystycznymi kwiatowymi wzorami już pod koniec XIX wieku stały się elementem stroju ludowego, tyle że na Podhalu. Galicja była wówczas częścią Austro-Węgier, jednego z państw, gdzie na szeroką skalę produkowano tkaninę z wełny czesankowej owiec lub kóz tybetańskich. Chusty, w Małopolsce do dziś nazywane tybetkami, wytwarzano z takiej właśnie tkaniny. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku, kiedy zaczęły ją produkować także łódzkie fabryki, barwne nakrycia kobiecych głów stały się popularne w innych regionach Polski, między innymi na sąsiadujących z Podlasiem Kurpiach.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma takie chusty w zbiorach. Są uszyte z jednego kawałka materiału w kolorze czerwonym, zielonym, bordowym czy kremowym. Wzdłuż brzegów mają czasem nadrukowany ozdobny szlak z motywami roślinnymi, jak różyczki, listki czy niezapominajki. W rogach widnieją wzory skomponowane z dużych, stylizowanych kwiatów – maków albo róż i właśnie one stały się inspiracją do przeprowadzenia warsztatów etnodizajnu „Chusty malowane”. Każdy z uczestników otrzymał szablon z wzorem i farby do tkanin, by samodzielnie ozdobić chustę, jedyną w swoim rodzaju.
Temat zajęć – nieprzypadkowy. Druga z marcowych Rodzinnych Niedziel w Skansenie wypadła 8 marca, w Dniu Kobiet. Po zrobieniu sobie albo komuś prezentu w postaci kolorowej chusty, można było miło spędzić czas przy ognisku.

Rodzinna Niedziela „Chusty malowane”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin:  8 marca 2020 r.
Godz.: 12.00
Zapisy: e-mail: edukacja@pmkl.pl
Tel.:
85 743 60 82 lub 509 336 815