Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oferuje lekcje muzealne o tematyce związanej z dawnym gospodarstwem wiejskim, z pracami domowymi, rzemiosłem, tradycyjną sztuką, ze zwyczajami i obrzędowością ludową. Zajęcia odbywają się w formie interaktywnego zwiedzania Muzeum, pokazów, warsztatów lub prelekcji, w zależności od przedziału wiekowego grupy (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, dorośli).

więcej

Zajęcia trwają ok. 45 minut i odbywają się w grupach nie większych niż 30 osób, w terminach rezerwowanych telefonicznie z odpowiednim wyprzedzeniem. Lekcje muzealne prowadzone są w dni powszednie (od wtorku do piątku) w godzinach 9:00–14:00. Koszt jednej lekcji wynosi 6 zł/os.
Lekcje prowadzone są na terenie Muzeum we wnętrzach zabytkowych chałup wiejskich i w ich otoczeniu. Mogą być łączone ze zwiedzaniem tematycznych wystaw muzealnych i ekspozycji wnętrz oraz z piknikiem na terenie skansenu. Zajęcia umożliwiają bezpośredni kontakt z dawnymi sprzętami i narzędziami używanymi w gospodarstwie wiejskim lub przez rzemieślników ludowych, przypomnienie dawnych prac gospodarskich i zwyczajów ludowych. Lekcje muzealne mogą być cennym uzupełnieniem nauczania języka polskiego, historii i innych przedmiotów wchodzących w zakres ścieżki – edukacja regionalna.
Ze strony organizacyjnej zachęcamy do jednoczesnego wyboru dwóch tematów lekcji dla jednej klasy, dzięki czemu zajęcia mogą być prowadzone równocześnie z mniejszymi grupami uczestników.
Istnieje możliwość realizacji innych tematów zajęć po uzgodnieniu.

Udział w warsztatach, spotkaniach i innych formach działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej jest jednoczesną zgodą na użycie wizerunku do dokumentacji i publikacji na stronie Muzeum, portalach społecznościowych oraz w wydawnictwach. Jeśli ktoś nie wyraża zgody prosimy o kontakt.


 Palmy, palemki, wierzbowe cudeńka

„Palma bije, nie ja biję” – słychać gdzieś w oddali,
to gospodarz palmą smaga wiosennym zwyczajem.
To na zdrowie, na witalność, niech się dobrze chowa.
Chcesz o palmach się dowiedzieć, zapraszamy do nas.

Biorący udział w zajęciach poznają tradycję zdobienia palm wielkanocnych na Podlasiu. Pod okiem instruktora własnoręcznie wykonają palmy zdobione kwiatami z bibuły.

Zajęcia mają formę warsztatową.
Miejsce: Chałupa z Pieczysk
Czas: 90 min.
Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych


Pisanki – jajka woskiem malowane

Jajko jest symbolem Świąt Wielkanocnych, a jego zdobienie stanowi element wielopokoleniowej tradycji Podlasia. Podczas zajęć uczestnicy poznają symbolikę jajka, podlaskie motywy zdobnicze, a także dowiedzą się czym różnią się kraszanki od pisanek.
Wszyscy samodzielnie wykonają pisanki według tradycyjnych wzorów metodą batiku szpilkowego i pofarbują je w przygotowanych barwnikach.

Każdy uczestnik proszony jest o przyniesienie 2 ugotowanych jajek.
Lekcja ma formę warsztatową.
Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci od 6 roku życia, młodzież, osoby dorosłe

c-01293  c-03395  pisanki  pisanki1


 Podlaska plastyka obrzędowa 

Podczas zajęć zostaną wykonane tradycyjne ozdoby przygotowywane na doroczne święta kalendarzowe. Uczestnicy poznają technikę wykonywania pająków czy tradycyjnych ozdób choinkowych.

Miejsce: Chałupa z Pieczysk
Czas: ok. 45 min.
Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych

 

 


W dawnej szkole 

Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się do szkoły z lat 50-60-tych XX w., kiedy to lekcje rozpoczynał dźwięk ręcznego dzwonka. Na ekspozycji „Świat wiejskiego dziecka”, uczniowie poznają dawne przybory szkolne takie jak: tabliczka z rysikiem, pióro gęsie, stalówka, kałamarz czy liczydła. Zapoznają się z metodą kaligrafii oraz spróbują pisania gęsim piórem lub stalówką. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat udziału w zajęciach.

Miejsce: ekspozycja „Świat wiejskiego dziecka” w chałupie z Dąbrowy – Moczydły oraz chałupa z Pieczysk
Czas trwania: ok. 60 minut
Odbiorcy: dzieci od 8 roku życia, młodzież


Nowość Muzealne ABC

Jak funkcjonuje muzeum? Czy „eksponat” to danie? A może w muzeum jest dozwolone rozrabianie? Wszelkie wątpliwości rozwiane zostaną podczas lekcji „Muzealne ABC”. W czasie lekcji dzieci opracują kodeks zasad poprawnego zachowania w muzeum, dowiedzą się jak funkcjonuje muzeum. W oparciu o muzealne zbiory opracują kartę zabytku oraz poznają drogę jaką przechodzi zanim trafi na wystawę. Na zakończenie uczniowie wcielą się w rolę muzealnika i przygotują wystawę prac.

Miejsce: teren Muzeum
Czas: ok. 60 min.
Odbiorcy: starsze przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych


  „Mieszkać piękniej” – tradycyjne zdobnictwo drewniane na Podlasiu

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z tradycjami dekorowania budynków mieszkalnych drewnianymi detalami zdobniczymi popularnymi na podlaskiej wsi w XIX i XX w.
Uczestnicy zajęć poznają warsztat wiejskiego cieśli, narzędzia którymi się posługiwał. Dowiedzą się co to są okiennice, naroża, wiatrownice czy pazdury. Dzieci podczas zajęć będą miały możliwość udekorowania własnej chałupy, którą zabiorą ze sobą do domu. Na koniec zajęć na uczestników czeka dodatkowa atrakcja – wspólne dekorowanie miniaturowego budynku mieszkalnego ażurowo wyciętymi elementami.

Miejsce: spichlerz ze Starej Wsi oraz chałupa z Pieczysk
Czas: 60 min.
Odbiorcy: dzieci od 6 roku życia, młodzież szkolna


Nowość Zioła w wiejskiej chacie

Zajęcia rozpoczynają się w ogródku zielarskim. Następnie we wnętrzu kuchni jednej z zabytkowych chat uczestnicy zapoznają się z historią uprawy ziół, suszeniem, przechowywaniem  a przede wszystkim ze sztuką ich rozpoznawania za pomocą zmysłów smaku, węchu i dotyku. Dowiedzą się jakie zioła wykorzystywano do leczenia, a jakich używano w kuchni, by wzbogacić smak potraw? Spotkanie zakończy degustacja herbatek ziołowych.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 60 min.
Odbiorcy: dzieci od  6 roku życia, młodzież szkolna, dorośli
Uwaga: Zajęcia odbywają się w okresie od maja do września.


Kwiaty z bibuły w polskiej tradycji 

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z tradycjami dekorowania wnętrza chat kwiatami z bibuły oraz ich roli w obrzędowości rodzinnej i dorocznej. Dzieci podczas zajęć wykonają kwiatki, które zabiorą ze sobą do domu oraz zobaczą bukiety, palmy i pająki wykonane z bibuły. Chcesz przekonać się, że nie wiele potrzeba, aby wykonać margerytki, astry, czy krokusy? Zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, a może umiejętność nabyta podczas zajęć stanie się pasją Twojego życia?
Lekcja ma formę warsztatową.
Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci od 10 roku życia, młodzież, osoby dorosłe

 


Nie święci garnki lepią

Celem zajęć jest poznanie tajników pracy garncarza. Uczestnicy w oparciu o wystawę „O pożytkach z gliny płynących”, będą mieli okazję wysłuchać krótkiej historii garncarstwa, dowiedzieć się jak pozyskuję się glinę i przygotowuje ją do pracy. Pokażemy jak toczy się naczynia gliniane na kole garncarskim, czyli podstawowym narzędziu pracy garncarza. Jeśli chcesz dowiedzieć się co to jest ceramika siwa, jak kiedyś wyglądało koło garncarskie, jakich narzędzi używa garncarz oraz co można wykonać z gliny, to ta lekcja jest dla Ciebie!
Z myślą o uczestnikach przygotowaliśmy dwa tematy do wyboru:
Koło garncarskie i naczynia toczone – lekcja jest prowadzona z wykorzystaniem koła garncarskiego. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w toczeniu naczyń pod okiem garncarza oraz poznać wyposażenie pracowni garncarskiej.
Naczynia lepione ręcznie– w trakcie lekcji, skupimy się na dawnych technikach lepienia ręcznego wykonując naczynia przez wyklejanie form, czy tworząc je z glinianych wałków.
Miejsce:  Maneż z Tybor-Uszyńskich
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci, młodzież, osoby dorosłe

glina_3 glina_5 027


O sztuce drzeworytu

Zajęcia dotyczą tradycyjnych technik graficznych, w tym głównie drzeworytu. W ramach zajęć odbędzie się pokaz tłoczenia kart pocztowych w prasie drzeworytniczej oraz w części warsztatowej – wspólne odbijanie wzornika na papierze.
Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min
Odbiorcy: lekcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

c-01325 pocztowkadrzeworyt


Świat wiejskiego dziecka 

Celem zajęć jest przybliżenie dzieciom sytuacji wiejskiego dziecka w jego naturalnym otoczeniu. Zajęcia przybliżą tematykę związaną ze sprzętami i przedmiotami towarzyszącymi dzieciom od najmłodszych lat. Ponadto uczestnicy dowiedzą się jakie prace były domeną dzieci, poznają ulubione zabawy i związane z nimi akcesoria oraz poczują klimat dawnej szkoły.

Miejsce: chałupa z Dąbrowy – Moczydły, w której znajduje się wystawa o tym samym tytule
Czas: 45 min
Odbiorcy: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych

c-02597 c-02598 c-03779


Bez mydła i proszku

Zajęcia dotyczą higieny w dawnym gospodarstwie wiejskim. Uczestnicy poznają najprostsze metody prania przy użyciu kijanki, pranie w balii na tarze, pranie w pralkach ręcznych i w pralce „Frani” oraz wyżymanie tkanin. Ponadto poznają żelazko na węgiel i z duszą, a także prasowanie za pomocą maglownicy i magla.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min
Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów

pranie-1 pranie-2 pranie-3


Kto ma pszczoły, ten ma miód

Lekcja ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dawnego bartnictwa oraz współczesnego pszczelarstwa. Uczestnicy zajęć dowiadują się, jak dawniej i współcześnie ludzie hodowali pszczoły, poznają narzędzia pszczelarskie, poznają metody jak podbierano miód, wosk czy pyłek. Zajęcia zakończone są wykonaniem ze stopionego wosku tradycyjnych lanych świec oraz współczesnych wzorów figurek.

Miejsce: chałupa z Pieczysk oraz ekspozycja „Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu”
Czas: 45 min
Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

 c-00685     

 


Sokolnictwo, czyli sztuka układania ptaków drapieżnych

lekcja-sokolnicza-1W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się ze sztuką układania ptaków drapieżnych i łowów z nimi. Obecnie sokolnicy biorą udział w programach restytucji zagrożonych i ginących gatunków ptaków. Zajmują się popularyzacją wiedzy na temat ich roli w ekosystemie i zagrożeń jakie stanowi dla nich człowiek i rozwój cywilizacji. W skansenie codziennie w godzinach pracy Muzeum, macie Państwo możliwość obserwacji ptaków drapieżnych: sokołów, rarogów, jastrzębia, myszołowców, orła oraz sów. Ponadto oferujemy prelekcje i pokazy, będące okazją do zdobycia wiedzy, jakiej nie dostarcza wizyta w zoo, czy obserwacja ptaków w terenie.
Prelekcja: polega na prezentacji ptaków na rękawicy i na siedziskach, jest połączona z opowieścią o biologii, zwyczajach i roli w przyrodzie ptaków, a także o sokolnictwie w Polsce i na świecie. Możliwa jest wówczas sesja zdjęciowa  z wybranymi ptakami.
Pokaz: odbywa się na otwartej przestrzeni w skansenie, jest połączona z prelekcją i prezentacją elementów treningu sokolniczego m.in.: swobodne loty do rękawicy, wabidła.
Czas trwania (prelekcja i pokaz) – 60 min
Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Więcej informacji na stronie: www.sokolarnia.edu.pl
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: 730 243 600 lub e-mail: sokolarnia@skansen.bialystok.pl 

lekcja-sokolnicza-2 lekcja-sokolnicza-3 lekcja-sokolnicza-4


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Sokolarnia”
zapraszają na zajęcia edukacyjne
Nasze ptaki drapieżne i sowy

Oferta dla osób indywidualnych
Nasze ptaki drapieżne i sowy – dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli); Zajęcia edukacyjne, poświęcone ptakom drapieżnym i sowom w Polsce, połączone ze zwiedzaniem ekspozycji stałej „Ptaki drapieżne i sowy”. Podczas zajęć można poznać ich zwyczaje, zachowania i ciekawostki związane z biologią, a także zostanie omówiony temat ich ochrony. Zajęcia prowadzone są w oparciu o zeszyty edukacyjne.
Terminy spotkań:
w każdą sobotę o godzinie 10.00
Czas trwania zajęć: ok. 45 min.
Uwaga: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć, w przypadku zbyt małej ilości chętnych (minimum 5 osób).

Oferta dla grup zorganizowanych
Nasze ptaki drapieżne i sowy – dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli); Zajęcia edukacyjne poświęcone ptakom drapieżnym i sowom w Polsce, połączone ze zwiedzaniem ekspozycji stałej „Ptaki drapieżne i sowy”. Podczas zajęć można poznać ich zwyczaje, zachowania i ciekawostki związane z biologią, a także zostanie omówiony temat ich ochrony. Zajęcia prowadzone są w oparciu o zeszyty edukacyjne.
Terminy spotkań:
Codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 9.00-13.00
Czas trwania zajęć: ok. 45 min.
Wstęp bezpłatny
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z min. trzydniowym wyprzedzeniem:
730 243 600 lub e-mail: sokolarnia@skansen.bialystok.pl

logotypy


Od ziarna do chleba

Zajęcia dotyczą tradycyjnych technik przetwarzania ziarna m.in. zostaną zaprezentowane rodzaje młynów, żaren i stęp oraz sprzętów gospodarskich wykorzystywanych do przygotowania ciasta na chleb. Uczestnicy wysłuchają opowieści o tradycyjnym wypieku chleba, przesądach i wierzeniach z nim związanych. Na zakończenie zajęć proponujemy wypiek podpłomyków na piecu.
Lekcja nie przewiduje wypieku chleba.

Miejsce: chałupa z Pieczysk oraz ekspozycja „Sochy, sierpy, stępy…, czyli o niegdysiejszym gospodarstwie”
Czas: min. 60 minut
Odbiorcy: lekcja skierowana jest do wszystkich grup wiekowych
Uwaga: W związku z zamknięciem stałej wystawy „Sochy, sierpy, stępy…” lekcje nie odbędą się do odwołania.

c-04403 c-02092 c-04404