Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oferuje lekcje muzealne o tematyce związanej z dawnym gospodarstwem wiejskim, z pracami domowymi, rzemiosłem, tradycyjną sztuką, ze zwyczajami i obrzędowością ludową. Zajęcia odbywają się w formie interaktywnego zwiedzania Muzeum, pokazów, warsztatów lub prelekcji, w zależności od przedziału wiekowego grupy (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, dorośli).

więcej

Zajęcia odbywają się w grupach nie większych niż 30 osób, w terminach rezerwowanych telefonicznie z odpowiednim wyprzedzeniem. Lekcje muzealne prowadzone są w dni powszednie w godzinach 9:00–14:00. 
Lekcje prowadzone są na terenie Muzeum we wnętrzach zabytkowych chałup wiejskich i w ich otoczeniu. Mogą być łączone ze zwiedzaniem tematycznych wystaw muzealnych i ekspozycji wnętrz oraz z piknikiem na terenie skansenu. Zajęcia umożliwiają bezpośredni kontakt z dawnymi sprzętami i narzędziami używanymi w gospodarstwie wiejskim lub przez rzemieślników ludowych, przypomnienie dawnych prac gospodarskich i zwyczajów ludowych. Lekcje muzealne mogą być cennym uzupełnieniem nauczania języka polskiego, historii i innych przedmiotów wchodzących w zakres ścieżki – edukacja regionalna.
Ze strony organizacyjnej zachęcamy do jednoczesnego wyboru dwóch tematów lekcji dla jednej klasy, dzięki czemu zajęcia mogą być prowadzone równocześnie z mniejszymi grupami uczestników.
Istnieje możliwość realizacji innych tematów zajęć po uzgodnieniu.

Udział w warsztatach, spotkaniach i innych formach działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej jest jednoczesną zgodą na użycie wizerunku do dokumentacji i publikacji na stronie Muzeum, portalach społecznościowych oraz w wydawnictwach. Jeśli ktoś nie wyraża zgody prosimy o kontakt.

 


Od ziarna do chleba

Zajęcia dotyczą tradycyjnych technik uprawy i przetwarzania ziarna m.in. zostaną zaprezentowane różne rodzaje młynów, żaren i stęp oraz sprzętów gospodarskich wykorzystywanych do przygotowania ciasta na chleb. Uczestnicy wysłuchają opowieści o tradycyjnym wypieku chleba, przesądach i wierzeniach z nim związanych. Na zakończenie zajęć proponujemy wypiek podpłomyków na piecu.
Lekcja nie przewiduje wypieku chleba.

Miejsce: chałupa z Pieczysk oraz ekspozycja „Sochy, sierpy, stępy…, czyli o niegdysiejszym gospodarstwie”
Czas: min. 60 minut
Odbiorcy: lekcja skierowana jest do wszystkich grup wiekowych.
Koszt: 9 zł/os.

c-04403 c-02092 c-04404

 


 Palmy, palemki, wierzbowe cudeńka

„Palma bije, nie ja biję” – słychać gdzieś w oddali,
to gospodarz palmą smaga wiosennym zwyczajem.
To na zdrowie, na witalność, niech się dobrze chowa.
Chcesz o palmach się dowiedzieć, zapraszamy do nas.

Biorący udział w zajęciach poznają tradycję zdobienia palm wielkanocnych na Podlasiu. Pod okiem instruktora własnoręcznie wykonają palmy zdobione kwiatami z bibuły.

Zajęcia mają formę warsztatową.

Miejsce: Chałupa z Pieczysk
Czas: 60 min.
Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych
Koszt: 9 zł/os.


Pisanki – jajka woskiem malowane

Jajko jest symbolem Świąt Wielkanocnych, a jego zdobienie stanowi element wielopokoleniowej tradycji Podlasia. Podczas zajęć uczestnicy poznają symbolikę jajka, podlaskie motywy zdobnicze, a także dowiedzą się czym różnią się kraszanki od pisanek.
Wszyscy samodzielnie wykonają pisanki według tradycyjnych wzorów metodą batiku szpilkowego i pofarbują je w przygotowanych barwnikach.

Każdy uczestnik proszony jest o przyniesienie 2 ugotowanych jajek.
Lekcja ma formę warsztatową.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 60 min.
Odbiorcy: dzieci od 6 roku życia, młodzież, osoby dorosłe
Koszt: 9 zł/os.

 

 


Kwiaty z bibuły w polskiej tradycji 

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z tradycjami dekorowania wnętrza chat kwiatami z bibuły oraz ich roli w obrzędowości rodzinnej i dorocznej. Dzieci podczas zajęć wykonają kwiatki, które zabiorą ze sobą do domu oraz zobaczą bukiety, palmy i pająki wykonane z bibuły. Chcesz przekonać się, że nie wiele potrzeba, aby wykonać margerytki, astry, czy krokusy? Zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, a może umiejętność nabyta podczas zajęć stanie się pasją Twojego życia?
Lekcja ma formę warsztatową.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci od 10 roku życia, młodzież, osoby dorosłe
Koszt: 9 zł/os.

 


Kolorowy świat wycinanek

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z wycinanką ludową. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane techniki ich tworzenia, motywy charakterystyczne dla Podlasia i innych regionów Polski oraz zastosowanie wycinanki w obrzędowości dorocznej. Po części teoretycznej uczestnicy wykonają określony typ wycinanki, która po naklejeniu na papier stworzy niepowtarzalną dekorację.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci od 10 roku życia, młodzież, osoby dorosłe
Koszt: 9 zł/os.


Ozdoby choinkowe

Już za oknem biało,
Śnieg przyprószył pola,
Łańcuch, gwiazdki, bombki,
Zrobić czas z papieru.
Na iglastym drzewku,
Wszystkie powiesimy,
Choinkę jak dawniej,
W chacie ozdobimy. 

Podczas lekcji uczestnicy wysłuchają opowieści o dawnych sposobach zdobienia wnętrza chałup w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dowiedzą się co można było znaleźć na dawnej choince, poznają proste sposoby wykonywania ozdób choinkowych z użyciem papieru i słomy. Po wysłuchaniu opowieści każdy uczestnik wykona ozdobę, którą zabierze ze sobą do domu.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci od 10 roku życia, młodzież, osoby dorosłe
Koszt: 9 zł/os.

 


Kaligrafia w dawnej szkole 

Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się do szkoły z lat 50-60-tych XX w., kiedy to lekcje rozpoczynał dźwięk ręcznego dzwonka. Na ekspozycji „Świat wiejskiego dziecka”, uczniowie poznają dawne przybory szkolne takie jak: tabliczka z rysikiem, pióro gęsie, stalówka, kałamarz czy liczydła. Zapoznają się ze sztuką kaligrafii oraz spróbują pisania gęsim piórem lub stalówką. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat mistrza kaligrafii.

Miejsce: ekspozycja „Świat wiejskiego dziecka” w chałupie z Dąbrowy – Moczydły oraz chałupa z Pieczysk
Czas trwania: ok. 45 minut
Odbiorcy: dzieci od 8 roku życia, młodzież
Koszt: 9 zł/os.


                   „Mieszkać piękniej” – tradycyjne zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z tradycjami dekorowania budynków mieszkalnych drewnianymi detalami zdobniczymi popularnymi na podlaskiej wsi w XIX i XX w.
Uczestnicy zajęć poznają warsztat wiejskiego cieśli, w szczególności narzędzia którymi się posługiwał. Dowiedzą się co to są okiennice, naroża, wiatrownice czy pazdury.

Z myślą o uczestnikach przygotowaliśmy dwa warianty warsztatowe do wyboru:
1. Dzieci dekorują chałupę wydrukowaną na kartce papieru elementami zdobniczymi, kolorują i zabierają ze sobą do domu – koszt 9 zł/os.
2. Dzieci otrzymują makietę zabytkowej chałupy do złożenia i dopasowania elementów zdobniczych, którą zabiorą ze sobą do domu – koszt 15 zł/os.

Na koniec zajęć czeka na uczestników dodatkowa atrakcja – wspólne dekorowanie miniaturowego budynku mieszkalnego ażurowo wyciętymi elementami.

Miejsce: spichlerz ze Starej Wsi oraz chałupa z Pieczysk
Czas: 60 min.
Odbiorcy: dzieci od 6 roku życia, młodzież szkolna

 


Zioła w wiejskiej chacie

Zajęcia rozpoczynają się w ogródku zielarskim. Następnie we wnętrzu kuchni jednej z zabytkowych chat uczestnicy zapoznają się z historią uprawy ziół, suszeniem, przechowywaniem,  a przede wszystkim ze sztuką ich rozpoznawania za pomocą zmysłów smaku, węchu i dotyku. Dowiedzą się jakie zioła wykorzystywano do leczenia, a jakich używano w kuchni, by wzbogacić smak potraw. Uczestnicy samodzielnie stworzą mieszkankę ziołową, którą wsypią do specjalnie przygotowanych lnianych woreczków i zabiorą ze sobą do domu. Spotkanie zakończy degustacja herbatek ziołowych.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 60 min.
Odbiorcy: dzieci od  6 roku życia, młodzież szkolna, dorośli
Koszt: 9 zł/os.
Uwaga: Zajęcia odbywają się w okresie od maja do września.


Nie święci garnki lepią

Celem zajęć jest poznanie tajników pracy garncarza. Uczestnicy w oparciu o wystawę „O pożytkach z gliny płynących”, będą mieli okazję wysłuchać krótką historię garncarstwa, dowiedzieć się jak pozyskuje się glinę i przygotowuje ją do dalszej obróbki. Będzie można zobaczyć jak toczy się naczynia gliniane na kole garncarskim, czyli podstawowym narzędziu pracy garncarza. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się co to jest ceramika siwa, jak dawniej wyglądało koło garncarskie, jakich narzędzi używa garncarz oraz co można wykonać z gliny.

Z myślą o uczestnikach przygotowaliśmy dwa tematy do wyboru:
1. Koło garncarskie i naczynia na nim toczone – lekcja jest prowadzona z wykorzystaniem koła garncarskiego. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w wyrobie naczyń pod okiem twórcy ludowego – garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej oraz poznać wyposażenie pracowni garncarskiej. Wykonane naczynia uczestnicy zabierają ze sobą – koszt: 15 zł/os.
2. Naczynia lepione ręcznie – w trakcie lekcji skupimy się na dawnych technikach lepienia ręcznego, wykonując naczynia przez wyklejanie form, czy tworząc je z glinianych wałków. Swoje prace uczestnicy zabierają do domu – koszt: 9 zł/os.

Miejsce:  Maneż z Tybor-Uszyńskich
Czas: 45 min.
Odbiorcy: dzieci, młodzież, osoby dorosłe

glina_3 glina_5 027


O sztuce drzeworytu

Zajęcia dotyczą tradycyjnych technik graficznych, w tym głównie drzeworytu. W ramach zajęć odbywa się pokaz tłoczenia kart pocztowych w prasie drzeworytniczej. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwi artyści poznając nową technikę graficzną. Wystarczy gąbka, farba i papier. Przy ich użyciu każdy stworzy niepowtarzalną pocztówkę, którą zabierze ze sobą.

Miejsce: chałupa z Pieczysk
Czas: 45 min
Odbiorcy: lekcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Koszt: 9 zł/os.

c-01325 pocztowkadrzeworyt


Świat wiejskiego dziecka 

Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z warunkami życia wiejskich dzieci przed kilkudziesięciu laty. Zajęcia przybliżą tematykę związaną ze sprzętami i przedmiotami towarzyszącymi dzieciom od najmłodszych lat. Ponadto uczestnicy dowiedzą się jakie prace były domeną dzieci, poznają ulubione zabawy i związane z nimi akcesoria oraz poczują klimat dawnej szkoły. W trakcie zajęć odtworzymy atmosferę wiejskiego podwórka sprzed lat, a widoki, które tu zobaczą zabiorą do domu na otrzymanych kolorowankach.

Miejsce: chałupa z Dąbrowy – Moczydły, w której znajduje się wystawa o tym samym tytule
Czas: 45 min
Odbiorcy: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych
Koszt: 9 zł/os.

c-02597 c-02598 c-03779


Kto ma pszczoły, ten ma miód

Lekcja ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dawnego bartnictwa oraz współczesnego pszczelarstwa. Uczestnicy zajęć dowiadują się jak dawniej i współcześnie ludzie hodowali pszczoły, poznają narzędzia pszczelarskie, poznają metody jak podbierano miód, wosk czy pyłek. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję spróbować tradycyjnego lania świec ze stopionego wosku. Zajęcia zakończone są wykonywaniem świeczki z węzy, którą uczestnicy zabierają ze sobą.

Miejsce: chałupa z Pieczysk oraz ekspozycja „Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu”
Czas: 45 min
Odbiorcy: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Koszt: 9 zł/os.

 c-00685     


Sokolnictwo, czyli sztuka układania ptaków drapieżnych

W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się ze sztuką układania ptaków drapieżnych i łowów z nimi. Obecnie sokolnicy biorą udział w programach restytucji zagrożonych i ginących gatunków ptaków. Zajmują się popularyzacją wiedzy na temat ich roli w ekosystemie i zagrożeń jakie stanowi dla nich człowiek i rozwój cywilizacji. W skansenie codziennie w godzinach pracy Muzeum, macie Państwo możliwość obserwacji ptaków drapieżnych: sokołów, rarogów, jastrzębia, myszołowców, orła oraz sów. Ponadto oferujemy prelekcje i pokazy, będące okazją do zdobycia wiedzy, jakiej nie dostarcza wizyta w zoo, czy obserwacja ptaków w terenie.
Prelekcja: polega na prezentacji ptaków na rękawicy i na siedziskach, jest połączona z opowieścią o biologii, zwyczajach i roli w przyrodzie ptaków, a także o sokolnictwie w Polsce i na świecie. Możliwa jest wówczas sesja zdjęciowa  z wybranymi ptakami.
Pokaz: odbywa się na otwartej przestrzeni w skansenie, jest połączona z prelekcją i prezentacją elementów treningu sokolniczego m.in.: swobodne loty do rękawicy, wabidła.
Czas trwania (prelekcja i pokaz) – 60 min
Koszt: 9 zł/os.
Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Więcej informacji na stronie: www.sokolarnia.edu.pl
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: 730 243 600 lub e-mail: sokolarnia@skansen.bialystok.pl 

lekcja-sokolnicza-2 lekcja-sokolnicza-3 lekcja-sokolnicza-4