PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE
W niedzielę 10 września odbył się festyn etnograficzny, podczas którego zostały przypomniane tradycje pszczelarskie, zielarskie oraz folklor muzyczny Podlasia.

 

 

więcej

Co roku wrześniowy festyn przyciąga wielu entuzjastów różnych gatunków miodów i ziół, ale też tradycyjnych specjałów kuchni regionalnej i rękodzieła ludowego. Podczas imprezy było można zobaczyć widowisko pt. „Zioła w dawnym gospodarstwie wiejskim” w wykonaniu zespołu Jesienny Liść z Gródka, a także wziąć udział w rodzinnej grze terenowej i zwiedzić wystawę o tematyce związanej z pszczelarstwem. Podczas festynu odbyły się wernisaże trzech wystaw: Artura Gawła „Budownictwo drewniane w krajobrazie Podlasia”, prezentujące unikatowe zdjęcia podlaskich domów drewnianych, Marka Szyszko, rzeźbiarza z Chwaszczewa koło Sokółki pt. „Dawne zabawki drewniane” oraz Edyty Wiśniewskiej „Krajka Re-Konstrukcja”.
    Odbył się Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych z Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”, mający na celu popularyzację lokalnej kultury ludowej, prezentację zespołów folklorystycznych wykonujących repertuar właściwy dla Białostocczyzny oraz ukazanie folkloru muzycznego regionu o dużym zróżnicowaniu kulturowym.  Na 52 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2018 r. komisja zakwalifikowała:
– w kategorii zespół śpiewaczy: Kompanię Męską z Kalinówki Kościelnej/Knyszyna. Komisja zasugerowała Organizatorom podjęcie starań, by na Festiwalu, z uwagi na wieloetniczność tradycji w kategorii zespół śpiewaczy wystąpił również zespół Nowina z Moszczony Królewskiej.
– w kategorii folklor kontynuacje: Zespół Bałamuty
– w kategorii solistek śpiewaczek: Wierę Niczyporuk i Eugenię Kuliś
– w kategorii duży-mały: Jana Kanię i Dawida Sutkowskiego z Turośli

Ponadto wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, zachęcając do tańca wszystkich zgromadzonych widzów. Na festynie nie zabrakło kiermaszu z rękodziełem ludowym i specjałami kuchni podlaskiej.

Partnerzy: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
Impreza odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Regulaminy do pobrania:
Regulamin Plenerowej Imprezy Etnograficznej – zał. 1
Regulamin dla wystawcy Podlaskie Ziołami Pachnące
Karta zgłoszenia wystawcy PMKL 2017
Oświadczenie (żywność)
Regulamin przeglądu zespołów
Karta zgłoszenia na przegląd zespołów


LOGO_RPO