Wnetrze budnyku ze ścianami z desek. Na drewniane podlodze ustawione drewniane narzędzia.INWENTARYZACJA I REINWENTARYZACJA ZBIORÓW
Polskie Stowarzyszenie Inwentaryzatorów Muzealnych wraz z  Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zapraszają swoich członków oraz muzealników, do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu podstawowych zadań inwentaryzatora pt. „Inwentaryzacja i reinwentaryzacja zbiorów muzealnych”.

 

Inwentaryzacja jest podstawową i obowiązkową formą kontroli zbiorów muzealnych, a jej właściwe przeprowadzenie gwarantuje zachowanie należytej staranności w opiece nad zgromadzoną kolekcją. Dlatego proponujemy Państwu zapoznanie się z wytycznymi, dobrymi praktykami i rekomendacjami w tym zakresie. Przedstawimy zastosowanie uproszczonej formy kontroli – skontrum i postaramy się odpowiedzieć, czy zawsze będzie ono odpowiednią metodą inwentaryzacji. Podzielimy się z Państwem zasadami oraz zagrożeniami procesu reinwentaryzacji, w ujęciu dwóch różnych perspektyw  i doświadczeń.  W szkoleniu weźmie udział również partner Stowarzyszenia – firma Fpsystem, tworząca oprogramowanie wspomagające pracę muzeów oraz innych instytucji kultury. Przedstawiciel Fpsystem omówi możliwości programu Muzeo w zakresie inwentaryzowania zbiorów muzealnych, reinwentaryzowania i uzgadniania sald.

Ze względu na pandemię COVID-19, szkolenie odbędzie się z wykorzystaniem platformy ZOOM.

Zaplanowaliśmy trzy główne panele tematyczne, prowadzone przez trzy kolejne dni od godz. 9.30:
26 października 2021 r. OGÓLNE ZASADY INWENTARYZACJI I REGULAMIN SPISU Z NATURY
27 października 2021 r.
SKONTRUM W BAZIE DANYCH, UZGADNIANIE SALD, FPSYSTEM
28 października 2021 r.
REINWENTARYZACJA

Po każdym wystąpieniu zaplanowaliśmy czas na dyskusję, dlatego zachęcamy do zadawania pytań, zgłaszania uwag i kwestii problematycznych podczas rekrutacji na szkolenie oraz w czasie szkolenia, za pośrednictwem ZOOM – chat. Wszelkie pytania mile widziane!

Przewidziana liczba uczestników to 70 osób. Szkolenie przeznaczone jest w szczególności dla muzeów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a następnej kolejności również dla muzealników z innych regionów.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 20 października 2021 r. na adres e-mailowy: m.przybyszewska@pmkl.pl

Po przyjęciu zgłoszenia zostaną do Państwa wysłane linki do szkolenia.

Dodatkowe informacje mogą Państwo uzyskać od koordynatorów szkolenia:
Małgorzata Przybyszewska – adiunkt w Dziale Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej,

e-mail:  m.przybyszewska@pmkl.pl

Bogusława Klat – zastępca głównego inwentaryzatora w Zamku Królewskim w Warszawie-Muzeum,

e-mail: bklat@zamek-krolewski.pl

oraz na blogu Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych:

http://inwentaryzatorzy.blogspot.com/

Pliki do pobrania:

PROGRAM SZKOLENIA

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

ZAPROSZENIE

Z lewej strony logotyp Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych w kolorach białym, niebieskim i granatowym, po prawe stronie brązowo-zielone logo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.