Drewniany budynek kryty strzechą, bez okien. Pośrodku szerszej ściny - zamknięte wrota. W tle zieleń i błękitne niebo z białym obłokami. PODRÓŻE NA TRUDNE CZASY – REDUTY W tych trudnych czasach, kiedy nie ma możliwości zwiedzania muzeów, zachęcamy do podróżowania w wyobraźni śladami naszych zabytków, które przyjechały do skansenu z różnych zakątków regionu. Na naszej stronie internetowej przypominamy najciekawsze obiekty. Lokalizujemy je na mapie regionu. Kolejnym punktem będzie wieś Reduty. więcej

 

Są dwie hipotezy dotyczące nazwy wsi. Według pierwszej pochodzi ona od staroniemieckiego imienia Rudold. Druga upatruje jej genezy w rudzie darniowej, zalegającej na brzegach rzeki Orlanki. Nad Orlanką położona jest też Orla – stolica niewielkiej gminy w powiecie Bielsk Podlaski, na terenie której znajdują się Reduty.
Udokumentowana historia wsi sięga XVI wieku. „W czasach, kiedy na wschód od rzeki Orlanka rozciągały się lasy Puszczy Białowiesko-Kamienieckiej, wędrowcy, chcąc dostać się z Bielska do Kamieniec jechali przez Koszele w kierunku Grabowca i Wojnówki. Reduty były na szlaku miejscem odpoczynku dla zmęczonych koni (jeszcze w 1577 r. znajdowała się tu jedyna w całej orlańskiej gminie karczma).” – czytamy w tekście Mikołaja Sacharewicza zamieszczonym na stronie internetowej gminy.
Na przełomie XIX i XX wieku Reduty liczyły ponad 350 mieszkańców, niemal trzykrotnie więcej niż teraz. Dziś większość ludzi w całej gminie Orla jest narodowości białoruskiej, o czym przyjezdni mogą się przekonać natychmiast patrząc na tablice z nazwami miejscowości. Są dwujęzyczne.
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej mamy jeden zabytek z Redut. To stodoła zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, o zrębowej konstrukcji ścian, czterospadowym, krytym strzechą dachu. Naprzeciwko dwuskrzydłowych wrót widnieje inskrypcja upamiętniająca poświęcenie budynku, który stanął na terenie skansenu w 2017 roku dzięki unijnemu dofinansowaniu. W tym samym czasie, w ramach tego samego projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu” udało się przenieść do muzeum także stodołę z Czarnej Białostockiej i obydwa obiekty zyskały drugie życie jako przestrzeń wystawiennicza.
W stodole z Redut można oglądać wystawę stałą „Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi” pokazującą postęp, jaki dokonał się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w mechanizacji zbioru zbóż i traw. Wśród eksponatów znalazły się między innymi: ciągnik Ursus C330, żniwiarka „Przodownica” z 1962 roku czy grabie sprężynowe wyprodukowane w Fabryce Maszyn Rolniczych „Jawor”.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego stodoła z Redut to dla Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej tak cenny nabytek.  W skansenie powstaje sektor poświęcony budownictwu południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, gdzie wielu mieszkańców jest narodowości białoruskiej. Staną tam też dwa budynki mieszkalne z Czyż. Jeden z nich można będzie podziwiać w pełnej krasie jeszcze w tym roku.