ŚWIĘTA IDĄ! Nagotowały, nakarmiły, nauczyły przyrządzać pierniczki i pierogi z makiem. Nowe Dworzanki uświetniły swoją obecnością „Rodzinną niedzielę w skansenie”. Najpyszniejszą, jaka kiedykolwiek była! Prawdziwie świąteczną! Komu mało było atrakcji kulinarnych, mógł, pod okiem naszej instruktorki, wykonać tradycyjne ozdoby na choinkę z papieru i słomy, albo zwiedzić zabytkowe chałupy.

 

Organizatorzy wydarzenia to: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Dworze i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Gospodynie z Nowego Dworu pokazały, jak przygotować tradycyjne wigilijne potrawy: pierogi z makiem, uszka i barszcz, gwiazdę z makiem, łazanki i gąski, cynamonki, zapiekaną rybę w śmietanie z ziemniakami, pieczonego śledzia, kompot z suszu, paluszki, kisiel z żurawiny, kutię i pierniczki.
Warsztaty przygotowywania dań postnych odbywały się w chałupie z Pieczysk, a nieopodal – w szkole z Kalinowa-Solek można było pod okiem instruktorki przygotować ozdoby choinkowe z papieru i słomy. Przez cały czas na zwiedzających czekały wnętrza zabytkowych budynków, w których mamy wystawy stałe. Można je było zwiedzać z przewodnikiem.