Po raz kolejny Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej było jednym z organizatorów wydarzenia Sabantuj, które odbyło się w sobotę, 3 sierpnia, w Kruszynianach. Obchody święta to niecodzienne spotkanie z kulturą polskich tatarów w miejscu, gdzie ich przodkowie osiedlili się 340 lat temu. Atrakcji była moc, od przysmaków tatarskiej kuchni po rekonstrukcję bitwy pod Parkanami.

 

Sabantuj to po polsku święto pługa. Dawniej Tatarzy obchodzili je po zakończeniu wiosennych prac w polu. Tym, co łączy kilkuwiekową tradycję z obchodami w Kruszynianach jest atmosfera radości i wspólnej zabawy.
My je organizujemy po to, żeby przybliżyć historię, obrzędy ale też zabawy i kulinaria polskich Tatarów – zapewnia Dżenneta Bogdanowicz, współorganizatorka wydarzenia, właścicielka Tatarskiej Jurty – Święto, ma charakter rodzinny. My się tu wszyscy wspólnie bawimy, przyjeżdżają Tatarzy z różnych stron świata. Wzmacniamy więzi.
Co roku jedną z największych atrakcji, szczególnie dla turystów z daleka, jest tatarska kuchnia. Mało kto potrafi się oprzeć takich przysmakom jak pilaw, czebureki czy pierekaczewnik. W tym roku tatarskie potrawy  serwowali znani kucharze, między innymi Jakub Korczak i Jerzy Nogal. Ukoronowaniem przyjemności kulinarnych była wspólna degustacja pieczonego barana.
Tatarskie potrawy są słynne w całej Polsce i poza jej granicami, ale to nie znaczy, że były jedyną atrakcją Sabantuj w Kruszynianach. Tatarskie tańce i muzykę zaprezentowały na scenie zespoły z Polski i Litwy. Można było wziąć udział w grach i zabawach, obejrzeć rekonstrukcję bitwy pod Parkanami z 1683 roku i wystawę fotografii zatytułowaną „Jest w tej wsi coś niezwykłego. Opowieści o Kruszynianach”. W 340. rocznicę osadnictwa w tej miejscowości Tatarów, jej mieszkańcy posadzili dąb.  Jednym z organizatorów wydarzenia było Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. To nie przypadek. Instytucja utrzymuje bliskie kontakty z polskimi Tatarami. Często, podczas festynów, gości u siebie tatarskie zespoły, przyjeżdżają goście z tatarską kuchnią. W skansenie co roku odbywa się Festiwal Kultury Tatarskiej. Sabantuj to wspaniała okazja do rewizyty, do odwiedzin miejsca przepełnionego tradycją, bardzo ważnego dla społeczności tatarskiej w Polsce.