Duża grupa ludzi w barwnych ludowych strojach na tle żółtej ściny budynku. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI będzie w tym roku inne niż wszystkie. A miało być tak pięknie! Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przez kilka miesięcy realizowało projekt „W moim sercu wolność gra”, który miał zakończyć się 11 listopada. Życie napisało inny scenariusz. Z powodu pandemii koncerty zaplanowane na ostatnie tygodnie trwania projektu trzeba było odwołać. Ale przecież wiele udało się zrobić! Przez całe lato wolność grała w różnych zakątkach Podlasia: od Filipowa i Augustowa, po Milejczycyce i Drohiczyn.

11 listopada to dobry moment, by przypomnieć sobie te wszystkie chwile, tym bardziej, że mamy relacje filmowe i bogaty zbiór fotografii.
„W moim sercu wolność gra” to przedsięwzięcie muzyczne z historią w tle. W trzydziestu miejscowościach województwa podlaskiego, od Sejn i Filipowa po Drohiczyn, odbywają się koncerty zespołów ludowych, a każdy z koncertów rozpoczyna się kilkuminutową lekcją historii przypominającą najważniejsze wydarzenia w regionie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wykonawcy to podlaskie zespoły: „Kurpie Zielone”, „Klekociaki”, „Skowronki” i „Narwianie”.  W każdej z trzydziestu miejscowości występuje co najmniej jeden z nich, w wybranych – dwa.
Wśród uczestników projektu najstarszy i najsłynniejszy jest Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, który powstał w Białymstoku w 1953 roku. Zespół liczy dziś około stu osób. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury pod kierunkiem choreografa Mariusza Żwierki. Ma w swoim repertuarze tańce narodowe i utwory ludowe z wielu regionów Polski.
Rok młodszy od Kurpi jest zespół „Narwianie”. Jego członkowie to mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. Grupa wykonuje muzykę ludową ale też piosenki biesiadne. Ma w swoim repertuarze dawne podlaskie obrzędy: sianokosy, wianek przedślubny, śmigus-dyngus.
Historia „Klekociaków” jest krótsza o niecałą dekadę. Ten wielopokoleniowy zespół powstał w 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Wykonuje przede wszystkim pieśni, tańce i obrzędy podlaskie.
Najmłodszy z zespołów biorących udział w projekcie  są „Skowronki” działające od 1986 roku przy Zespole Szkół w Brańsku. Członkami są zarówno uczniowie jak też osoby pracujące. Zespół, od początku kierowany przez Mirosława Szymańskiego, koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą, prezentując folklor z różnych regionów Polski.
Projekt „W moim sercu wolność gra” ruszył 28 czerwca. Miał się zakończyć 11 listopada – w dniu narodowego święta, ale z powodu pandemii część koncertów trzeba było odwołać.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

oficjalna strona internetowa obchodów

Koncert w Bielsku Podlaskim cz. 1

Koncert w Bielsku Podlaskim cz. 2

Koncert w Bielsku Podlaskim cz. 3

Koncert w Rutkach Kossakach cz. 1

Koncert w Rutkach Kossakach cz. 2

Koncert w Drohiczynie

Koncert w Augustowie cz. 1

Koncert w Augustowie cz. 2

Koncert w Grodzisku

Koncert w Supraślu

Koncert w Surażu

Koncert w Suchowoli

Koncert w Zabielu koło Kolna cz. 1

Koncert w Zabielu koło Kolna cz. 2

Koncert w Milejczycach cz. 1

Koncert w Milejczycach cz. 2

Koncert w Tykocinie

Koncert w Filipowie

Koncert w Wiźnie

Koncert w Dąbrowie Białostockiej

Koncert w Małym Płocku cz. 1

Koncert w Małym Płocku cz. 2

Koncert w Czyżach cz. 1

Koncert w Czyżach cz. 2

Koncert w Sokółce

Koncert w Łapach cz. 1

Koncert w Łapach cz. 2