WARSZTATY PISANKARSKIE
27 marca 2012 w godz. 16.30 – 18.30
W dniu 27 marca na terenie Białostockiego Muzeum Wsi, w chałupie z Pieczysk odbyły się Warsztaty pisankarskie. Wzięła w nich udział głównie młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia poprowadziła Pani Krystyna Cieśluk pochodząca z Lipska n/Biebrzą, miejscowości słynącej z tradycji pisankarskich sięgajacych XIX wieku. Lipskie pisanki wykonywane są metodą batiku szpilkowego i zdobione charakterystycznymi dla tego terenu ornamentami.
Zdobienie jaj wielkanocnych należy do najbardziej żywotnych dyscyplin dawnej plastyki obrzędowej. Wyrób pisanek to domena kobiet, mieszkanek zarówno wsi, jak i miast o różnej pozycji społecznej i zawodowej oraz wieku. Tradycja zdobienia jaj w Polsce sięga X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynną i życiodajną moc. Dobre plony gwarantowało zakopywanie jaj na polu, a dom zabezpieczały skorupki pod strzechą i przerzucanie pisanek nad dachem. W czasie choroby toczono jajko po ciele chorego, a woda w której gotowano jaja miała moc leczniczą i upiększającą. Przechowywanie pisanek w domu miało zapewnić pomyślność. Wymiana pisanek między panną a kawalerem była potwierdzeniem uczucia. Do dnia dzisiejszego kultywowany jest zwyczaj dzielenia się święconym jajkiem podczas śniadania Wielkanocnego.
Batikowa technika zdobienia jaj polega na nakładaniu wosku na jajko przy pomocy szpilki osadzonej na drewienku. W tradycyjnych wzorach przeważają motywy krzyża, słońca, drzewka i charakterystyczne wiatraki oraz grabki. Pisanki tego typu występują w centralnej i wschodniej Polsce.