Jesteś na stronie: Za światłem gwiazdy podążajmy – Rodzinna Niedziela 08.12.2019 r.

Za światłem gwiazdy podążajmy – Rodzinna Niedziela 08.12.2019 r.

Główna treść strony

Mężczyzna w okularach dotyka jednego z promieni stojącej obok niego gwiazdy wykonanej z drewna i kolorowego papieru. Gwiazda jest trochę wyższa od niego. Na każdym z promieni przyklejona jest okrągła wycinanka  w kolorze kontrastującym z tłem.„ZA ŚWIATŁEM GWIAZDY PODĄŻAMY…” to nasze kolejne przedświąteczne warsztaty, na które zaprosiliśmy całe rodziny. Poświęcone gwieździe kolędniczej. Poprowadził je Piotr Bogacewicz, który takie, bogato zdobione wycinankami gwiazdy wykonuje od wczesnej młodości. Można było zdobyć nowe umiejętności i poczuć atmosferę zbliżających się świąt.

Specjalnie na ten przedświąteczny czas we dworze z Bobry Wielkiej powstała wystawa szopek i gwiazd kolędniczych z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zanim zaczęła się część warsztatowa, można było ją zwiedzić. Prezentowane na wystawie gwiazdy to prawdziwe dzieła sztuki autorstwa wielu twórców, między innymi Piotra Bogacewicza, który podczas niedzielnych zajęć zdradził tajniki ich powstawania.
Piotr Bogacewicz z Krywiatycz to jeden z niewielu ludowych artystów, którzy potrafią jeszcze tworzyć takie gwiazdy. Zajmuje się tym od lat. To sztuka przekazywana w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie.
Wykonanie gwiazdy kolędniczej wymaga nie tylko wprawy i talentu, ale też czasu. Te najpiękniejsze są dwu, albo trzyrzędowe, podświetlane, obracające się w obydwu kierunkach. Każdą z nich zdobią misternie wykonane wycinanki i frędzle. Piotr Bogacewicz nad jedną pracuje kilka dni. Co roku  ma na swoje prace wiele zamówień, przede wszystkim z prawosławnych parafii, gdzie wciąż jeszcze zachował się zwyczaj kolędowania z gwiazdą.
„Za światłem gwizdy podążamy…” to nasze kolejne przedświąteczne zajęcia dla rodzin. Nie ostatnie w tym roku. Zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej  także w niedzielę 15 grudnia o godz. 12.00 na warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. Każda z Rodzinnych Niedziel w Skansenie możne zakończyć się na świeżym powietrzu, przy ognisku. Wystarczy zadeklarować chęć i przynieść ze sobą coś do jedzenia.

Rodzinna Niedziela w Skansenie
„Za światłem gwizdy podążamy…”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin:
niedziela 08 grudnia 2019 r.
Godz.: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: e-mail: pmkl@pmkl.pl,
nr tel.: 85 743 60 82 w. 24 lub 509 336 816